Хутір Щербаківка, Гребінківського району
Полтавської області

Щербаківка була заснована отаманом Пирятинським Андрієм Степановичем Щербаком. В 1765 р„ відписуючи її синові Максимові в спадщину, він так писав: «Хутор Слепородский (В тон час він так називався. - Прим. авт.) на том боку от Пнрятнна речки Слепорода состоящий, с поселенниыми мною в оном у 50 хатах людьми и с надлежащими к оному сенокосными луками Якименковскими в 1738 г., Харченковскими и Пасютовскими в 1736 р. с прилеглым полем, купленными мною...»

В «Описах Київського намісництва 1781 - 1787 р.р.» Щербаківка названа Слободою, а в 1787 р. деревнею. В гой час в 56 хатах тут мешкало 233 чол. обох статей.

Жила тут і поміщицька сім'я. А в 1800 р. тут мешкало 325 чол. селян. Був тут поміщицький винокурний завод з продуктивністю 1800 відер за рік.

Існував і цегельний завод. Після смерті Максима Щербака (1785 р.) деревня перейшла у власність його сина Михайла, який в 1838 р, розділив цю маєтність між своїми синами штабс-ротмістром Олександром і поручиком Михайлом.

В сповідальній відомості Троїцької церкви с. Заріччя за 1813 р., до парафії якої відносилась д. Щербаківка, були записані селяни: поручика Михайла Михайловича - 434 чол. (207 - чол. статі і 227 - жін. статі) і штабс-ротмістра Олександра Михайловича Щербака 215 чаї. (103 - чолов. статі і 112 - жін. статі).

В липні 1844 р. Михайло Михайлович свою частину Щербиківки на погашання боргу продав таємному раднику сенатору Андрію Яковичу Стороженкові: 219 ревізьких душ (селян чоловічої статі), мабуть, стільки ж душ жіночої статі, 1081,6 десятин землі, панський двір з будівлями.

З тих пір цю частину Щсрбаківки стали називать Сторожівкою, а в офіційних документах писали Щербаківка-Сторожівка. Серед селян Щербаківки-Сторожівки були: Гречанівські, Дзюби, Квітки, Козіни, Ладики, Мечетенки, Могили, Построменки, Скорини, Сурелі, Толочії, Цілуйки, Чепеленки і багато інших.

У період про веденая реформи 1861 р. в договорі між селянами і господарем Сгорожівки Володимиром Андрійовичем Стороженком в так знаній Уставній грамоті (складеній в 1863 р.) було записано: селян 147 ревізьких душ (чоловічої статі). Тут налічувалося 54 двори, в тім числі: городників - 2, піших господарів 50, тяглих 2.

Селянам для викупу виділялась земля: присадибна 33,7 десятини, польова 200 дес. Як видно із вище на веденого населення Сторожінки з 1841 р. до 1863 р, значно зменшилося.

Це було викликано тим, що на купленій у Щербаків землі Стороженки заснували хутір Тінь, який заселяли селянами із своїх старих володінь: Щербаківки і В. Кручі.

На Тіньській землі згодом була побудована залізнична станціія Гребінка, а хутір став основою для створення при станції населеного пункту, в розвитку якого відіграли значну роль нащадки колишніх мешканців Щербаківки-Сторожівки.

У 1892 р. володаркою д. Щербаківки-Сторожівки записана дочка Стороженка Володимира Андрійовича - Марія Володимирівна. Вона одержала 1054 дес. землі і панську садибу з будівлями в придане при одруженні з дійсним статським радником Андрієм Владиславовичем Савицьким.

У другій частині д. Щербаківки (яка залишилась за Щербаками) по Уставній грамоті, складеній її володарем Олександром Михайловичем Щербаком і його селянами в 1863 р., мешкало 122 ревізьких душі (чолов. статі). Налічувалось тут 50 дворів, в тім числі: городників - 3, піших - 41, і тяглих господарів - 6.

Поміщик виділяв землю селянам для викупу: присадибної -22,12 дес., польової - 167,75 дес. До початку XX ст. в цій частині Щербаківки за Щербаками залишилося, мабуть, не більше 200 дес. землі, решта її перейшла дрібно-помістним володарям: Юскевичам, Ротмістровим, Диким і ін.

Щербаки втратили і свою громадську роль, яку вони мали на Пирятинщині в кінці 18 ст. - першій половині 19 ст. В подальшому чисельність населення обох частин с. Щербаківки була: в 1884 р. - 677 чол. обох статей, в 1896 р. - 694 чол., в 1910 - 899 чол., в 1926 р. - 999 чол.

Хутір Індутнівка (Кандибівка) відносився до парафії Іоанна Богословської церкви в селі В. Круча, а решта хуторів - до Троїцької церкви села Заріччя.

Десь близько 1916-1917 років була побудована і відкрита в Щербаківці Церква Введения во Храм Пресвятой Богородицы (а по-простому - Введенська).

Школа в Щербаківці відкрита в 1878 р. Нове приміщення для школи побудовано в 1896 р., для чого Пирятинське земство виділило 200 крб., а 250 крб. дали землевласники Стороженки.

Мешканці Щербаківки відносились до парафії Свято-Троїцької церкви с. Заріччя.

В 1910р. тут було дві кузні, три крамниці.

Чи потрібна зола смородині взимку: як вч...

Речі за якими ви можете визначити, чи за...

Психологічні тригери алкогольної залежно...

/_pu/70/72241910.jpg

Названо кулінарні помилки, які шкодять з...

Диспареунія: що робити, якщо відчуваєтьс...

Як романтичні фільми руйнують наше уявле...

Коли надмірне хвилювання заважає чоловік...

Киста почки – что это за патология и ког...

Посів петрушки: коли і як садити?

Найкращий спосіб підвищення потенції у ч...

Як роздягнутися перед чоловіком - прийом...

Як підвищити приживаність живців троянд ...