Архів новин    Новини Гребінки    Новини Полтавщини    Новини громади    Події    Суспільство    Освіта    Культура    Здоров'я    Спорт    Технології    Новини Полтавщини TV   



 
Поради на всі випадки життя Дизайн інтер'єру та ремонт Дача, сад та город
Авто, вело, мото Мистецтво


Як правильно та коли краще садити картоплю щоб отримати високий урожай?


Як правильно та коли садити картоплю і отримати найвищий урожай картоплі?

Як правильно та коли садити картоплю і отримати найвищий урожай картоплі?Картопля є смачним коренеплодом, який вирощують у всіх регіонах країни. Але перш ніж отримати великий урожай, необхідно витратити чимало часу і сил на те, щоб посадити картоплю.

Саме про те, як садити картоплю правильно, ми й поговоримо в нашій сьогоднішній статті.

Здається, немає нічого простіше, і про те, як садити картоплю, вже знають всі городники і дачники. Про посадці картоплі є маса корисної інформації в інтернеті, величезна кількість журналів і книг які присвятили цій темі незліченну кількість статей.

Проте, починаючи самостійно садити картоплю, постійно відкриваєш щось абсолютно нове і несподіване. Досвід з посадки картоплі накопичується у дачників після кожного вдалого (або не дуже) врожаю.

Якісне насіння картоплі — запорука гарного врожаю

Думаю, що ні для кого не секрет, що основоположним чинником відмінного врожаю картоплі є те, яке насіння використовуються при його посадці. І починати заготовлювати насіння потрібно ще восени під час збирання врожаю.

Чому саме восени? Осінь для відбору насіннєвої картоплі є найбільш вдалим періодом. Посадковий матеріал картоплі слід брати з кущів, які дали найкращий урожай. Розмір бульб для посадкового матеріалу повинен бути не менше 4-5 сантиметрів. Помічено, що чим більшого розміру будуть бульби посадкової картоплі, тим раніше він дозріє, і врожайність з кожного окремого куща буде вище.

Деякі дачники садять також різану картоплю. І правда, різану картоплю після нетривалого підсушування на сонці і опудрювання золою зрізу може дати дуже непоганий урожай. Тільки для цього необхідна ідеальна волога і тепла погода. Але якщо після посадки погода встановиться дощова або холодна, то велика ймовірність того, що різані картоплини згниють, так і не давши сходів, або ж дадуть дуже слабкі паростки.

Грунт і його підготовка до садіння картоплі

Кращим грунтом для вирощування картоплі вважаються легкі і середні суглинки; окультурені і удобрені дерново-підзолисті і сірі лісові грунти, а також осушені торфовища.

Не так давно люди вважали, що картопля добре переносить підвищену кислотність грунту. В даний час доведено, що на кислих грунтах картопля більш схильна до ураження шкідниками і хвороб.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли краще садити картоплю, правильне вирощування та догляд

Картопля потребує багато поживних речовин, особливо під час утворення бульб.

Починати готувати грунт під посадку картоплі на майбутній рік слід вже наприкінці літа. Під перекопування вносяться добрива: 13 г / м ² аміачної селітри або 10 г / м ² сечовини, 10-13 г / м ² 30-40% калійної солі, 15 г / м ² подвійного гранульованого суперфосфату.

Як підготувати до посадки насіннєву картоплю?

Відібрані на посадку бульби насіннєвої картоплі необхідно в обов’язковому порядку озеленювати у світлому місці (під різними навісами, в тіні дерев) для того, щоб усередині бульби утворилася отрута солонін, що дозволяє бульбі довше зберегтися. При цьому потрібно уникати потрапляння на бульби прямого сонячного світла. Ми вже розглядали питання правильного прибирання та зберігання картоплі, тому не будемо повторяться.
 

 

Пророщування картоплі потрібно починати приблизно за 20-30 днів перед посадкою. Перед пророщуванням бульби потрібно промити в розчині марганцівки. Потім посадковий матеріал розкладається в один (максимум два) шару по ящиках. Ящики необхідно тримати при температурі 20 – 22 С у світлому місці, уникаючи попадання прямих сонячних променів на бульби картоплі.

Зазвичай картоплю починають пророщувати в темряві, тому з’являються довгі слабкі паростки, які легко можуть обломитися під час посадки. В ідеалі ж паростки повинні бути зелені, міцні і бути завдовжки не більше одного — півтора сантиметрів. Через два-три тижні ящики з насіннєвою картоплею можна буде перенести вже в більш прохолодне місце з температурою повітря близько 10 – 14 С, наприклад, на засклений балкон.

Під час пророщування бульби потрібно зволожувати, періодично перевертаючи і обприскуючи їх. Бульби потрібно обприскувати через день. Для обприскування по черзі використовується звичайна вода, розчин золи і розчин мінеральних добрив. Дане чергування обприскувань зменшує ризик захворювання картоплі, стимулює її ріст. Розчин необхідно готувати безпосередньо перед обприскуванням.

Хорошим місцем для пророщування картоплі є теплиця. Розкладіть картоплю на солом’яній підстилці і накрийте поліетиленовою плівкою. Так ви забезпечите тепло, світло і достатню вологість — прекрасні умови для появи паростків картоплі.

Перед посадкою картоплю в першу чергу необхідно протравити, захистивши її тим самим від впливу агресивного грунтового середовища. При цьому після обробки картоплі спеціальними препаратами на насіннєвому матеріалі утворюється довготривала захисна плівка. Майже ніхто, до речі кажучи, цього не робить, а потім всі садівники дружно скаржаться на різні інфекційні неприємності. Боятися цих «хімікатів» не потрібно, всередину рослин вони не всмоктуються. Для протруювання використовується розчин 20г борної кислоти в 10л води. Бульби в корзинах або сітках занурюються на кілька секунд в розчин, а потім просушують.

Картопля до посадки готова, але земля все ще не прогрілася — що робити?

Дуже часто дачникам доводиться стикатися з такою ситуацією, коли насінева картопля вже готова до висадки в грунт, але через пізню весну підготувати грунт для посадки не представляється можливим.




Для того, щоб зберегти посадковий матеріал, в такому випадку можна укласти картоплю в підготовлені заздалегідь канавки, засипавши їх перегноєм, тирсою або звичайною землею. Для страховки можна накрити канавку плівкою. Бульби в такій канавці без проблем пролежать 1-2 тижні, після чого можна буде садити їх на постійне місце.

Як і коли садити картоплю?

У першу чергу приділіть увагу вибору місця під посадку картоплі. Найпоширенішою помилкою більшості дачників є те, що картопля садиться багато років поспіль на одних і тих же грядках. А адже всі ми прекрасно знаємо, що місце періодично потрібно міняти. При цьому для отримання хорошого врожаю необхідно також удобрювати грунт. Якщо земля містить дуже незначну кількість піску, то картопля буде рости погано. У такому випадку, землю потрібно спеціально розпушувати піском для того, щоб забезпечити надходження кисню до бульб.

Найбільш підходящим періодом для посадки картоплі є приблизно той час, коли на березах починають розпускатися листя. У цей час грунт повинен прогрітися на глибині близько десяти сантиметрам до 9 С. До речі, існує і прикмета така народна, згідно з якою починати садити картоплю треба тоді, коли березові листочки стануть розміром з копійку.

Як і коли садити картоплю?
 

Картоплю слід садити на глибину 8 -10см, при цьому грядки слід розташовувати з півночі на південь, рекомендована схема посадки — 80х35см. Можна садити картоплю і частіше за схемою 60х60см, однак у цьому випадку стебла будуть заважати росту один одного. Густо посаджені рослини продуваються недостатньо, через що зростає ймовірність розвитку фітофторозу.

Якісне підгортання призвести в даному випадку не вийде, тому багато бульби виявляться зеленими, а така картопля для їжі не придатна.

Оптимальним варіантом є посадка картоплі з відступом 90 см між рядами. У цьому випадку і підгортати простіше і бадилля працює на врожай краще. Майте на увазі, що чим посадковий матеріал крупніше, тим рідше потрібно проводити посадку. Яку б схему посадки ви не вибрали, садити картопляні бульби потрібно на одну і ту ж глибину, посадку виконувати рівними рядками, залишаючи під бульбами шар пухкого грунту. Все це сприяє створенню оптимального режиму для росту рослин.

При бажанні під час посадки картоплі ви можете під кожну бульбу робити окрему лунку і заповнювати її добривом, золою і перегноєм, і тільки після цього опускати туди картоплину. Після укладання бульб лунки засипають землею, розрівнюючи її граблями.

Як правильно різати картоплю для посадки?

Багатьом садівникам після неврожайного року доводиться перед посадкою розрізати картоплю в цілях зменшення витрати насіння. Робити це вкрай не рекомендується. Розрізавши всього одну хвору бульба, за допомогою того ж ножа ви заразите ще кілька картоплин. У такому випадку не дивуйтеся, чому потім у вас не буде врожаю.

Як правильно різати картоплю для посадки?
 

Якщо все-таки насіннєву картоплю доводиться різати, то не забувайте хоча б періодично дезінфікувати ніж, занурюючи його в концентрований розчин марганцю або в 5 %-й розчин мідного купоросу. Ще один нюанс полягає в тому, що бульбу потрібно розрізати не впоперек, а вздовж. Адже найякісніші паростки з’являються на так званій вершині бульби.

Як правильно різати картоплю для посадки?
 

Розрізаючи картоплину поперек, ви отримаєте дві нерівноцінні половинки, одна з яких дасть хороші паростки, друга ж, на якій верхні «очка» взагалі відсутні, може прорости значно пізніше.

Якою за розмірами повинна бути насіннєва картопля?

Найкраще садити картоплю розміром з куряче яйце. Чим дрібніше буде посадковий матеріал, тим слабкіше з нього виросте кущ, відповідно на ньому і врожаю буде менше. Так чому б не посадити найбільші бульби, адже запас поживних речовин у них набагато більше? Так, але це не призведе до істотного зростання врожайності, а витрата посадкового матеріалу значно збільшиться. Так що краще всього зупинитися на золотій середині.


Якою за розмірами повинна бути насіннєва картопля?
 

Посадкову картоплю, як ми вже говорили, необхідно відбирати ще восени, причому з найпотужніших кущів, помічених заздалегідь кілочками. Якщо ви прислухаєтеся до даної поради й будете відбирати для посадки не кращі бульби, а саме бульби кращих рослин, то довгі роки вам не знадобиться купувати насіннєву картоплю, при цьому врожай буде залишатися стабільним.

Якщо ж врожайність з часом стає гірше, то потрібно купувати новий посадковий матеріал. Оновлювати насіннєву картоплю рекомендується хоча б частково раз на п’ять років.

Як вибрати насіннєву картоплю в торгових точках?

Перед тим, як купити картоплю для посадки, ви повинні мати уявлення про те, що купуєте.

Розрізняють такі категорії насіннєвої картоплі: супер-супереліта, супереліта, еліта, бульби першої, другої і третьої репродукції. Перші три категорії картоплі вирощують у розсадниках.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як гарантовано отримати відмінний врожай картоплі. План дій, як саджати картоплю

Супер-супереліта є насіннєвим матеріалом вищого класу, вирощеним з мікробульб. Він містить всі ознаки сорту і вільний від різного роду вірусних хвороб.

Супереліта — невеликого розміру бульби, які є урожаєм першого року, вирощеним з супер- суперелітних бульб.

Еліта — це посадочні бульби, які є урожаєм другого року, отриманим від суперелітної картоплі. Вважаються найбільш врожайними. Саме їх рекомендується використовувати для посадки.

Далі йдуть категорії насіннєвої картоплі, вирощені з елітних бульб: перша репродукція, друга і т.д. Всі ці категорії також дають непоганий урожай, проте вони рік від року накопичують все більше і більше різних хвороб. Картопля після третьої репродукції придатна лише для вживання її в їжу.

Не слід вирощувати один і той же сорт картоплі більше 3-4 років або необхідно через цей проміжок часу оновлювати весь посадковий матеріал.

Перед покупкою посадкової картоплі обов’язково вимагайте у продавця карантинний і сортовий сертифікати. Ні в якому разі не купуйте картоплі за відсутності такого документа. Купуючи кота в мішку, ви ризикуєте занести серйозних шкідників і небезпечні інфекції на свою ділянку.

Ну ось, тепер ви знаєте, як правильно вибрати посадковий матеріал і садити картоплю на своїй ділянці.


Схожі матеріали:

👁 12189
Категорія: Дача, сад та город
Теги: насіннєва картопля, картопля, грунт, посадка, насіння картоплі



Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]



ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


Коли треба сіяти розсаду на помідори

/_pu/70/55613811.jpg

Які шарфи та снуди практичніше обирати д...

/_pu/70/58192117.jpg

Як підвищити приживаність живців троянд ...

/_pu/70/30499224.jpg

Чи потрібна зола смородині взимку: як вч...

/_pu/70/87839009.jpg

Що потрібно їсти, щоб знизити ризик серц...

/_pu/70/78973269.jpg

Секс, потужний засіб від стресу

/_pu/69/44592895.jpg

Найкращий спосіб підвищення потенції у ч...

/_pu/70/52734467.jpg

Прозора жіноча спідня білизна - гарні ко...

/_pu/70/70398749.jpg

Киста почки – что это за патология и ког...

/_pu/70/93957636.jpg

Что такое атрофия зрительного нерва?

/_pu/70/41935844.jpg

Що таке база для нігтів та її види

/_pu/70/69796992.jpg

Як зменшити споживання палива та не нашк...

/_pu/70/71641371.jpg