Архів новин    Новини Гребінки    Новини Полтавщини    Новини громади    Події    Суспільство    Освіта    Культура    Здоров'я    Спорт    Технології    Новини Полтавщини TV   



 
Навчання Хімія Англійська мова
Физика Математика


Залежність властивостей речовин від їх хімічної будови. Теорія хімічної будови органічних сполук О. Бутлерова


Залежність властивостей речовин від їх хімічної будови. Теорія хімічної будови органічних сполук О. Бутлерова

Залежність властивостей речовин від їх хімічної будови яскраво ілюструється на прикладі ізомерів. Цей взаємозв’язок пояснює теорія хімічної будови органічних сполук, автором якої є видатний російський учений Олександр Михайлович Бутлеров. Основні положення теорії Бутлеров сформулював у 1861 р.

Теорія стверджує, що атоми у молекулі сполучаються не будь-як, а в певній послідовності відповідно до їх валентності.

Така послідовність сполучення атомів називається хімічною будовою, а відображається вона структурною формулою. У структурних формулах ковалентний зв’язок позначається рискою. Кожна риска означає спільну електронну пару, що зв’язує атоми в молекулі.

Атоми в молекулі впливають один на одного. Властивості органічних речовин визначаються складом та хімічною будовою їхніх молекул. Це положення теорії Бутлерова є хімічним законом. До Бутлерова не могли пояснити, чому однакові за складом речовини мають різні властивості.

Великим успіхом ученого було передбачення існування двох ізомерів бутану на основі теорії будови. У 1867 році Бутлеров синтезував передбачений ізомер, що блискуче підтверджувало правильність теорії будови.

Отже, теорія хімічної будови пояснює різноманітність органічних сполук, яка зумовлена здатністю чотиривалентного атома Карбону утворювати карбонові ланцюги, сполучатися з атомами інших елементів, а також наявністю ізомерії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ненасичені вуглеводні. Етилен та ацетилен як представники ненасичених вуглеводнів. Склад молекул, кратні зв’язки. Гомологи етилену та ацетилену. Загальні формули етиленових та ацетиленових вуглеводнів. Ізомерія карбонового ланцюга і положення кратного зв’язку. Поняття про номенклатуру алкенів та алкінів

У теорії хімічної будови велике значення приділяється взаємному впливові атомів у молекулі, який спостерігається в молекулі будь-якої речовини (органічної чи неорганічної). Велика заслуга у встановлені закономірності взаємного впливу атомів у молекулі належить учню Бутлерова - Володимиру Володимировичу Марковнікову.

У сучасному трактуванні основне положення теорії будови звучить так: властивості органічних речовин визначаються складом, хімічною, електронною і просторовою будовою їх молекул. Отже, щоб охарактеризувати речовину згідно з сучасною теорією будови, треба вказати її якісний і кількісний склад, порядок сполучення атомів у молекулі, форму і розмір молекул, розподіл електронів у молекулі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фізичні та хімічні властивості етилену та ацетилену

Теорія хімічної будови Бутлерова має велике значення у розвитку органічної хімії. За значущістю її можна порівняти з періодичним законом і періодичною системою хімічних елементів Менделєєва. Подібно до неї теорія Бутлерова дала можливість систематизувати великий практичний матеріл, заздалегідь передбачити існування нових речовин, вказати шляхи їх добування. Це забезпечило небачені успіхи органічного синтезу. І нині теорія хімічної будови є панівною основою всіх досліджень з органічної хімії.



Схожі матеріали:

👁 12469
Категорія: Хімія
Теги: ізомери, хімічна будова, органічні сполуки, хімія



Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]



ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


Як зменшити споживання палива та не нашк...

/_pu/70/71641371.jpg

Як боротися з апатією: від цього стану н...

/_pu/70/38380339.jpg

Що таке база для нігтів та її види

/_pu/70/69796992.jpg

Користь для щитовидної залози та покраще...

/_pu/70/19679590.jpg

Чи бувають у чоловіків множинні оргазми ...

/_pu/70/36689841.jpg

Депиляция – эффективное удаление нежелат...

/_pu/70/77533039.jpg

Названо кулінарні помилки, які шкодять з...

/_pu/70/66948202.jpg

Як побудувати та не зруйнувати стосунки

/_pu/70/52442605.jpg

Які існують стилі сексуальної нижньої бі...

/_pu/70/85115414.jpg

Коли треба сіяти розсаду на помідори

/_pu/70/55613811.jpg

Прозора жіноча спідня білизна - гарні ко...

/_pu/70/70398749.jpg

Як роздягнутися перед чоловіком - прийом...

/_pu/70/85268573.jpg