Архів новин    Новини Гребінки    Новини Полтавщини    Новини громади    Події    Суспільство    Освіта    Культура    Здоров'я    Спорт    Технології    Новини Полтавщини TV   



 
Здоров'я Лікування Народні засоби
Перша допомога


Як зберегти здоров’я очей?


Як зберегти здоров’я очей?

Як зберегти здоров’я очей?Зберегти на довгі роки очі здоровими, а зір гострим – справжнє мистецтво, підвладне далеко не кожному. Щороку в Україні проводять понад 300 тисяч офтальмологічнихоперацій.  Але, не зважаючи на це, тільки за минулий рік, внаслідок вад зору, інвалідами визнали майже 12 тисяч осіб. Як і раніше, нині найпоширенішими очними недугами є глаукома і катаракта

Чи можливо до глибокої старості зберегти гострий зір? Які новітні методики лікування і профілактики очних недуг нині доступні українцям? Про це і не тільки наша розмова з директором Харківського міжнародного офтальмологічного центру «Офтальміка» — Борисом Мєдвєдєвим та заступником директора з розвитку та навчання центру – Катериною Цвітко.

 Очі – дзеркало не тільки душі, а й тіла  

– Які офтальмологічні захворювання нині є найпоширенішими?

– Були і залишаються як в Україні, так і в світі – катаракта та  глаукома. Але за умови своєчасного звернення до лікаря-офтальмолога, ці хвороби успішно лікуються або, принаймні, зупиняється прогресування недуги. Загалом же, більшість звернень наших пацієнтів – через судинну патологію. Іноді проблеми з очима – лише симптоми інших хвороб: цукрового діабету, гіпертонії, ревматизму і …навіть туберкульозу. Крім того, за останні десятиліття більшість очних хвороб значно помолодшали.  Астигматизм, далекозорість, короткозорість… З такими проблемами до нас найчастіше звертаються маленькі пацієнти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як швидко заснути і виспатись за короткий час

Ще одне поширена недуга очей – кератоконус – спадкове захворювання рогівки ока, при якому у хворих не вистачає певного типу  колагену. Через це рогівка ока стає слабкою і набуває форми конуса. Наслідком цього процесу є погіршення зору. А скоригувати його лінзами чи окулярами – неможливо. Єдиний метод, який призупиняє прогресування цього захворювання, яке може призвести до значного погіршення зору і навіть до повної сліпоти – це зв’язування тканин  рогівки за допомогою рибофлавіну та ультрафіолету. За рахунок цього рогівка стає міцною і захворювання не прогресує. Незабаром в Україні з’являться спеціальні тверді лінзи, які допомагатимуть у лікуванні кератоконуса.

Діабет – причина для регулярних візитів до офтальмолога

 – Слабкозорість – ще одна проблема сучасності. Її актуальність зумовлена не тільки медичною, а й соціальною складовою. Адже більшість слабкозорих українців через  цю ваду вимушено ведуть усамітнене життя.

– У сучасній офтальмології приділяють багато уваги лікуванню та соціальній адаптації слабкозорих. Раніше таким пацієнтам лікарі нічим допомогти не могли. Сьогодні ж, завдяки новітнім інструментам і тестам, вони отримують шанс на нове, якісне життя. Частіше за все – це захворювання сітківки, різні макулодистрофії, спадкові захворювання – пігментні ретиніти, колбочкові дистрофії, спадкові дегенерації. Насправді, це величезна проблема, коли пацієнт приходить до лікаря-офтальмолога і все, що йому можуть запропонувати за допомогою окулярів — дві сотих чи п’ять сотих діоптрії… Тобто людина не може читати, дивитися телевізор. Хоча у світі, а особливо у США, цей напрямок допомоги давно і успішно розвивається. Там, за допомогою оптичних чи електронних пристроїв, такі люди можуть не тільки дивитися телевізор, а й працювати на комп’ютері, читати книги електронні або паперові. А найголовніше, вони можуть самостійно перейти вулицю, сходити до магазину тощо. Ми не говоримо про лікувальні методики. Це або електронні прилади, що за допомогою комп’ютерів на екрані збільшують контраст, змінюють колір, збільшують шрифт. Або ж це – оптично складні пристрої – телескопічні, які збільшують об’єкт на стільки діоптрій, що людина бачить ті предмети, які вже багато років не бачила. Зі звичайними окулярами так не вийде.

– А як щодо лікування катаракти – одного з найпоширеніших очних захворювань?

–  Якщо це катаракта – вилікувати її можна за допомогою оперативного втручання тривалістю приблизно 5-10 хвилин. І в той же день пацієнт повертається додому. Нині є такі інтраокулярні лінзи, які дають прекрасну можливість бачити предмети і здалеку, і зблизька без окулярів. А якщо додається ще й лазерна корекція, то ми досягаємо максимально можливих результатів. Тобто зникає і короткозорість, і астигматизм, і далекозорість — людина отримує максимально можливу в її випадку гостроту зору. Якщо око повністю здорове, як при далекозорості, короткозорості, астигматизмі, то навіть коли у пацієнта короткозорість – 5, тобто всього 50% зору залишилося, за допомогою лазерних технологій можна відновити зір до 100%. Але це, знову ж таки, коли око здорове. При захворюваннях сітківки ока йдеться про зовсім інші показники поліпшення зору. При відшаруванні сітківки ока, при цукровому діабеті у нашій країні чомусь не заведено ходити регулярно на огляди до офтальмолога. Ось до ендокринолога – так. А до офтальмолога – ні. А потрібно не рідше двох разів на рік, якщо на очному дні видно ознаки діабету, адже він вражає маленькі судини сітківки. І тому варто проводити профілактичне лікування. При діабеті виникають новоутворені судини. Вони дуже ламкі. І за найменшої травми чи напруження, вони можуть лопнути. Як наслідок – крововиливи, набряки… Лікування може бути і консервативним, і хірургічним.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Лікувальні та корисні властивості липи

 Глаукома – не вирок, якщо вчасно звернутися до лікаря

– Глаукома – провідна причина сліпоти в усьому світі. В Україні – вона друга серед причин втрати зору. Але на початковій стадії глаукоми, зниження зору можна попередити краплями. Достатньо звернутися до лікаря, коли внутрішньоочний тиск тільки починає підвищуватися, але зоровий нерв живий і неушкоджений. Згідно зі статистикою, на кожну тисячу профілактичних оглядів, лікарі виявляють 6-8 випадків первинної глаукоми. Якщо глаукому не лікувати, сліпота може наступити через 5-7 років. Якщо лікувати – через 30-40 років. Основна проблема, коли говоримо про глаукому, низька поінформованість українців про симптоми цієї недуги. А вони досить виразні. Коли, скажімо, людина дивиться на лампочку чи на фари машини, і бачить навколо них райдужні кола, це вже привід звернутися до офтальмолога. На пізніх стадіях відбуваються зміни в полі зору – людина бачить тільки перед собою. У групі ризику –ті, у кого в роду хтось страждав на глаукому, тим, кому за 40 років, хто має судинні патології, цукровий діабет, схильність до спазму судин, курці, хто мав травми очей. Основна профілактична складова – регулярне вимірювання внутрішньоочного тиску. Норма при його вимірюванні на безконтактному тонометрі – від 9 до 21 міліметра ртутного стовпчика. Якщо більше – варто пройти поглиблене обстеження.

 Дитяча офтальмологія: лазерна корекція до 18 років не рекомендується

– Часто до нас приходять батьки з дітками шкільного віку. Вони просять зробити їм лазерну корекцію зору. Бо, мовляв, малеча соромиться носити окуляри. Шановні батьки, доки ваша дитина росте, ростуть і її очі. Тому, такі процедури до 18 років робити ми не рекомендуємо. Але існує інший метод, доступний для дітей – нічні лінзи. Дитина одягає їх на час сну. А вранці знімає. І цілий день вона вільна від окулярів чи лінз. Ця технологія є безпечною. Але коли дитина перестає носити ці лінзи, короткозорість повертається. Наукові дослідження виявили цікаву закономірність. У 40% дітей, які носять нічні лінзи, короткозорість перестає прогресувати.

 Профілактика здоров’я очей

– У першу чергу, вести здоровий спосіб життя. Для зору корисні вегетаріанська їжа, натуральні продукти, які не піддавали процесу тривалої кулінарної обробки. Не варто їсти багато солі, бо це може призвести до помутніння кришталика ока.

Після напруженої роботи очей з близькими предметами, необхідно подивитися вдалечінь – хоча б кілька хвилин щогодини. Така гімнастика розвантажить очі. Необхідно також берегти очі від травм та ультрафіолетового випромінювання. І сонцезахисні окуляри треба купувати у спеціалізованих магазинах – де ці окуляри точно з сонцезахисними фільтрами.

Куріння дуже негативно впливає на зір. На жаль, наше населення дуже сподівається на дива. Багато хто думає, що однією пігулкою чи краплями можна вилікувати все й одразу. Якби такі препарати існували, їхні винахідники отримали б Нобелівську премію. Немає такого! Здоров’я очей – щоденна копітка робота над собою!



Схожі матеріали:

👁 1483
Категорія: Здоров'я
Теги: Зір, очі, здоров’я



Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]



ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


Речі за якими ви можете визначити, чи за...

/_pu/70/43426323.jpg

Що потрібно їсти, щоб знизити ризик серц...

/_pu/70/78973269.jpg

Навіщо і куди прикладати капустяний лист...

/_pu/70/49032103.jpg

Прозора жіноча спідня білизна - гарні ко...

/_pu/70/70398749.jpg

Допомога у виборі: яка нижня білизна під...

/_pu/70/80145800.jpg

Експерти рекомендують завжди возити з со...

/_pu/70/16389617.jpg

Як підвищити приживаність живців троянд ...

/_pu/70/30499224.jpg

Посів петрушки: коли і як садити?

/_pu/70/46973056.jpg

Як роздягнутися перед чоловіком - прийом...

/_pu/70/85268573.jpg

Что такое атрофия зрительного нерва?

/_pu/70/41935844.jpg

Поради, як чуттєво роздягнутися перед св...

/_pu/70/86343835.jpg

Секс, потужний засіб від стресу

/_pu/69/44592895.jpg