Архів новин    Актуально    Шкільний екран    Зверніть увагу!    Соціальний захист     Гребінківська ОТГ    Лубенська РДА    Прес-реліз    Технології    Новини Полтавщини TV   


25.12.2021

200-річчя Алоїса Єдлічки: посольство України в Чехії розповіло про композитора, для якого Полтава була рідним домом


З нагоди ювілею Посольство України в Чехії на своїй офіційній Фейсбук-сторінці оприлюднило розповідь про видатного композитора.


Цьогоріч , у грудні виповнилося  200 років з дня народження чеського та українського музиканта, композитора Алоїса Єдлічки (14.12.1821 – 15.09.1894) – уродженця чеського села Куклени (зараз це територія міста Градець-Кралове), який майже півстоліття мешкав у Полтаві, де працював вчителем музики.

З нагоди ювілею Посольство України в Чехії на своїй офіційній Фейсбук-сторінці оприлюднило розповідь про видатного композитора.

композитор Алоїс Єдлічка
 

Матеріал посольства підготовлено на основі статті авторства заслуженої журналістки України, членкині Правління Полтавського обласного об’єднання товариства «Просвіта» Ганни Антипович. Співробітники посольства публічно висловили подяку полтавській журналістці за вагомий внесок у популяризацію в ЗМІ постаті Алоїса Єдлічки.

Просвітницько-популяризаційну статтю Ганни Антиповичу газеті «Зоря Полтавщини» кожен охочий може прочитати тут «АЛОЇЗ ЄДЛІЧКА – ТОЙ, КОМУ ПОЛТАВА МАЄ ЗАСВІДЧИТИ ШАНУ І ВДЯЧНІСТЬ».


композитор Алоїс Єдлічка

Довідково:

Алоїс Єдлічка навчався у Празькій консерваторії, був учнем Діоніса Вебера і Джованні Баттіста Горджіані. Закінчивши консерваторію, грав в оркестрі в Італії, у 1843–47 роках мешкав у Петербурзі.У 1848 році начальниця полтавського Інституту шляхетних дівчат Софія Засс запрошує братів Венцеслава і Алоїcа Єдлічек на посаду викладачів музики. Брати пропрацювали у Полтавському інституті шляхетних дівчат понад чотири десятиліття: Венцеслав обіймав посаду старшого викладача музики з 1848 по 1879 рік, Алоїз був його помічником та вчителем італійського співу з 1848 по 1892 рік.

Також Алоїc Єдлічка навчав грі на фортепіано вихованців Полтавської першої чоловічої гімназії.За свідченнями істориків, Тарас Шевченко переписувався із братом Венцеславом Єдлічкою під час роботи над своєю поемою «Єретик».

З листування поета відомо, що «домовий навчатель музики» залишив у себе на опрацювання вірші Шевченка.До композиторської творчості Алоїс Єдлічка прийшов через захоплення українським фольклором. Алоїс Єдлічка записав, упорядкував і видав кілька збірок народних українських пісень, у яких загалом було вміщено понад 100 творів.Центральне місце у творчій спадщині Єдлічки посідає обробка народної пісні для голосу з фортепіано.

Одним із перший вийшло друком фортепіанне попурі Єдлічки «Квітоньки України». Ця сюїта з 20 номерів уключає обробки українських народних пісень, 5 творів на вірші Тараса Шевченка, «Імпровізацію на тему Варламова», п’єсу «Спогади про Шопена», «Спогади про Полтаву», мазурки, польки, романси, два хори, тощо.Алоїс Єдлічка писав романси на вірші тогочасних українських поетів, зокрема, Яківа Щоголіва.

Йому приписують авторство пісні «Гей у мене був коняка», яку пречудово виконує гурт «Козацька Хорея».

 

Українська Полтава стала для чеха Алоїса Єдлічка новим домом, дала йому можливість творчо розвиватися, прожити наповнене життя і здобути популярність у колах тогочасної інтелігенції. Натомість діяльність Алоїса Єдлічка допомогла зберегти й розвинути українську музичну культуру.

Північно-східний відділ Українського інституту
національної пам’яті (за матеріалами офіційної
ФБ-сторінки Посольства України у Чехії)


Схожі матеріали:
👁 1981
Категорія: Актуально
Теги: Композитор




Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

СВІЖІ ПУБЛІКАЦІЇ