Архів новин    Актуально    Шкільний екран    Зверніть увагу!    Соціальний захист     Гребінківська ОТГ    Лубенська РДА    Прес-реліз    Технології    Новини Полтавщини TV   


09.08.2022

9 серпня пам’яті святого великомученика і цілителя Пантелеймона: традиції та народні прикмети

9 серпня у світі відзначають Міжнародний день корінних народів світу. А християни східного обряду відзначають свято, присвячене пам'яті цілителя П

День Пантелеймона Цілителя

9 серпня в православній церкві вшановують пам'ять святого Пантелеймона, християнського мученика. До нього звертаються з молитвами про зцілення, здоров'я, а також просять про позбавлення від різного роду залежностей.

ІМЕНИНИ: ХТО СВЯТКУЄ ДЕНЬ АНГЕЛА

9 серпня День Ангела відзначають власники таких імен: Пантелеймон, Микола, Климентій, Герман, Анфіса, Амвросій, Сава, Наум, Іван, Кирило, Костянтин, Платон.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: День Пантелеймона Цілителя: як молитися і про що просити Святого

НАРОДНІ ПРИКМЕТИ Й ТРАДИЦІЇ

 • Якщо завиваються качани капусти – осінь буде холодною;
 • Якщо мурахи вхід до мурашника закладають – скоро піде дощ;
 • Коники стрибають і скрекочуть – до сухої і ясної погоди;
 • Якщо хворий у церкві відстоїть молебень, а вдома молитиметься на ікону Пантелеймона – найближчим часом одужає;
 • Горобці купаються в калюжах і водоймах - до дощової погоди;
 • Багато ягід на горобині - до дощової осені;
 • Веселка на небі в день Пантелеймона-Цілителя – до хмарної погоди найближчими днями;
 • Якщо жінка 9 серпня з'їла яйце з подвійним жовтком – вона скоро завагітніє;
 • Увечері буде веселитися той, хто зранку плакав.

ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ СЬОГОДНІ

 • Невдалий день для полювання і риболовлі;
 • У цей день м'ясо погано перетравлюється, тому їсти його не рекомендується;
 • Цього дня не можна працювати у полі. Вважається, що за непослух Пантелеймон може покарати. За повір'ями, у того, хто піде працювати на полі у свято, може потрапити блискавка, а його врожай – згоріти;
 • Вважалося також, що не можна перевозити чи переносити сіно, оскільки Пантелеймон може спалити;
 • Гріхом вважалося і випікання хліба на свято.

Довідково

Великомученик і цілитель Пантелеймон народився в місті Нікомидії в сім’ї знатного язичника Євсторгія. Його мати Еввула була християнкою. Вона хотіла виховати сина в християнській вірі, але померла, коли майбутній великомученик був ще юнаком. Батько віддав Пантелеймона в початкову язичницьку школу, закінчивши яку юнак став навчатися мистецтву в знаменитого в Нікомидії лікаря Євфросина і став відомий імператору Максиміану (284-305), який захотів бачити його при своєму дворі.

У той же час в Нікомидії таємно проживали священномученики пресвітери Єрмолай, Єрмип і Єрмократ, вцілілі після спалення 20000 християн в Никомидійській церкві в 303 році. Святий Єрмолай неодноразово бачив Пантелеймона, що ходив повз їх притулку. Одного разу пресвітер покликав юнака до свого житла і розповів про християнську віру. Після цього Пантелеймон щодня відвідував священномученика Єрмолая.

Якось раз юнак побачив на вулиці мертву дитину, укушеного єхидною, яка ще була поруч. Пантелеймон почав молитися Господу Ісусу Христу про воскресіння померлого і умертвінні отруйного гада. Він твердо вирішив, що в разі виконання його молитви стане послідовником Христа і прийме Хрещення. Дитина ожила, а єхидна розлетілася на шматки на очах у нього.

Після цього чуда він був охрещений святим Єрмолаєм. Розмовляючи з Євсторгієм, святий Пантелеймон підготував його до прийняття християнства, і коли батько побачив, як син зцілив сліпого призиванням Імені Ісуса Христа, то він увірував у Христа і хрестився разом з прозрілим сліпим.

Після смерті батька святий Пантелеймон присвятив своє життя стражденним, хворим, убогим і жебракам. Він безкорисливо лікував усіх, хто звертався до нього, зцілюючи їх Іменем Ісуса Христа. Він відвідував у темницях в’язнів, особливо християн, якими були переповнені всі тюрми, і лікував їх від ран. Незабаром чутка про милостивого лікаря ширилася по всьому місту. Залишивши інших лікарів, жителі стали звертатися тільки до нього.

Через заздрість лікарі донесли імператору, що святий Пантелеймон лікує християнських в’язнів. Максиміан умовляв святого спростувати донос і принести жертву ідолам, але святий Пантелеймон сповідав себе християнином і на очах імператора зцілив розслабленого іменем Ісуса Христа. Запеклий Максиміан стратив зціленого, який прославляв Христа, а святого Пантелеймона віддав на жорстокі муки.

Господь з’явився святому і зміцнив перед стражданнями. Великомученика Пантелеймона повісили на дереві і рвали залізними кігтями, обпалювали свічками, потім розтягували на колесі, кидали в кипляче олово, потім у море з каменем на шиї. У всіх катуваннях великомученик залишався неушкодженим і з сміливістю викривав імператора.

У той же час перед судом язичників стали пресвітери Єрмолай, Єрмип і Єрмократ. Всі троє твердо сповідали свою віру в Спасителя і були обезголовлені.

За велінням імператора великомученика Пантелеймона кинули на розтерзання диким звірам у цирку. Але звірі лизали його ноги і відштовхували один одного, намагаючись торкнутися руки святого. Глядачі піднялися з місць і почали кричати: “Великий Бог християнський!” Розлючений Максиміан наказав воїнам рубати мечами всіх, хто прославляв Ісуса Христа, а великомученику Пантелеймона відсікти голову.

Святого привели на місце страти і прив’язали до оливкового дерева. Коли великомученик молився, один з воїнів вдарив його мечем, але меч став м’яким, як віск, і не завдав ніякої рани. Святий закінчив молитву, і почувся голос, який кликав страстотерпця по імені і покликав в Небесне Царство. Почувши Голос з Неба, воїни впали перед святим мучеником на коліна і просили пробачення. Кати відмовилися продовжувати страту, але великомученик Пантелеймон звелів виконати наказ імператора, сказавши, що інакше вони не будуть мати з ним участі в майбутньому житті. Воїни зі слізьми попрощалися з ним, цілуючи його.

Коли мученику відсікли голову, із рани потекло молоко. Маслина, до якої був прив’язаний святий, в момент його смерті покрилася плодами. Багато присутніх при страті увірували в Христа. Тіло святого, кинуте в багаття, залишилося у вогні неушкодженим і було поховане християнами (†305). Слуги великомученика Пантелеймона Лаврентій, Васса і Павіан бачили його страту і чули голос з неба. Вони написали оповідання про життя, страждання і смерть святого великомученика.

Святі мощі великомученика Пантелеймона частинками розійшлися по всьому християнському світу: чесна глава знаходиться нині в Руському Афонському монастирі в ім’я великомученика Пантелеймона, а частичка мощей святого також перебуває у Володимирському кафедральному соборі м. Києва.

Шанування святого мученика в Українській Православній Церкві відоме вже з ХІІ століття. Князь Ізяслав, у хрещенні Пантелеймон, син Мстислава Великого, мав зображення великомученика Пантелеймона на своєму шоломі. Заступництвом святого він залишився живим у війну 1151 року.

Ім’я, яке отримав святий при хрещенні – Пантелеймон, тобто “всемилостивий”, розкривається з вшанування великомученика як цілителя. У християн він вважається покровителем лікарів. Ім’я святого великомученика і цілителя Пантелеймона закликається при звершенні таїнства Соборування, освячення води і в молитві за немічного.

Схожі матеріали:
👁 594
Категорія: Актуально
Теги: День Пантелеймона Цілителя, свято, традіції, прикмети

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Код *:

СВІЖІ ПУБЛІКАЦІЇ