Архів новин    Актуально    Шкільний екран    Зверніть увагу!    Соціальний захист     Гребінківська ОТГ    Лубенська РДА    Прес-реліз    Технології    Новини Полтавщини TV   


18.03.2013

Сьогодні перший день Великого посту або “жилавий”, жінкам не варто ходити в чужі хати


Перший день Великого посту часто називають "жилавим” понеділком, адже в цей день господині печуть житні коржі - "жилянки


Сьогодні перший день Великого посту або "жилавий”, жінкам не варто ходити в чужі хати

Перший день Великого посту часто називають "жилавим” понеділком, адже в цей день господині печуть житні коржі -  "жилянки”. Крім цих коржів, ніякої страви не готують, а їдять лише тертий хрін з буряковим квасом та редьку.

Старі люди говорили: «Не можна в Жилавий понеділок чужим бабам входити в чужу хату. Бувало, зайде хтось та позавидує — і переведеться!

Боялися, що разом із ними до хати можуть ускочити злидні. З цієї ж причини у Жилавий понеділок не позичали хліба й солі, не давали сірників і жару для розтопки печі, щоб не віддати з хати добробут.

Насправді, назва жилавий понеділок походить від того, що в цей день господині печуть житні коржі — «жиляники».

Була колись і ще одна назва для цього понеділка – "Чистий понеділок.” Чистий тому, що господині обіду не варили і їхні горщики залишалися чистими. В одній із приповідок, що виникла із народних прикмет, "як у чистий понеділок погода ясна, то й пшениця уродить рясна”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Масляну гребінківців частували млинцями та варениками

Увесь перший тиждень Великого посту меню було бідним: борщ із квасолею, незасмажена каша, картопля з квасом або хроном, редькою, капустою, огірками, хліб або прісні коржі з варивом (квашеними овочами). Завдяки цьому сподівалися легше перенести довге постування.

А взагалі піст має два джерела походження. Піст це випробування людини шляхом утримання від бажаного. Ще одним джерелом є уявлення пов’язані з ритуальною чистотою (нечистотою). Різні продукти вважалися більш чи менш ритуально чистими, або ж принаймні більш чи менш бажаними, тому з релігійною метою є сенс утримуватися певних продуктів.

З релігійної точки зору є два підходи до постів:

  • піст самоцінний сам по собі, оскільки його дотримання йде людині на краще: Бог, встановлюючи пости, краще знає, що треба людині, — це стосується і їжі;
  • піст не самоцінний сам по собі — це лише один зі способів аскези і його дотримання має на меті саме самоконтроль, зосередження на духовному і т.п.

За харчовими приписами  пости можна розділити на п’ять категорій:

  • Найсуворіший піст — заборонено будь-яку їжу, допускається лише вода, в алергології та медицині це відповідає поняттю повного голодування.
  • Сухоїдіння (сухоїдство) — дозволено неварену рослинну їжу без вживання олії, у медицині це близько до поняття про суворе вегетаріанське харчування у формі сироїдіння (сироїдства), але не рівнозначне останньому, бо у дні такого посту їдять хліб.
  • Вживання вареного — дозвoляється вживання рослинної їжі, яку піддавали тепловій кулінарній обробці, проте без олії, цей тип харчування в медицині майже повністю відповідає суворому вегетаріанству.
  • Вживання вареного з олією — відповідає попередньому, але при цьому допускається використання олії в натуральному вигляді і для приготування їжі з рослинних продуктів.
  • Вживання риби — рослинна їжа у будь-якій кулінарній обробці доповнюється рибою та рибними продуктами, а також олією.


Схожі матеріали:
👁 2689
Категорія: Актуально
Теги: свято, релігійне свято, Великий піст, чистий понеділок, жилавий понеділок




Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

СВІЖІ ПУБЛІКАЦІЇ