Архів новин    Новини Гребінки    Новини Полтавщини    Новини громади    Події    Суспільство    Освіта    Культура    Здоров'я    Спорт    Технології    Новини Полтавщини TV   



 
Навчання Хімія Англійська мова
Физика Математика


Нафта, вугілля, природний газ як вуглеводнева сировина. Склад і використання природного та супутніх нафтових газів


Нафта, вугілля, природний газ як вуглеводнева сировина. Склад і використання природного та супутніх нафтових газів

Основними джерелами вуглеводнів є природні гази, нафта, кам’яне вугілля. Вони належать до невідновлюваних природних ресурсів.

І тому вже відкриті родовища треба експлуатувати так, щоб максимально вилучати з них копалини і раціонально, з найбільшою користю використовувати їх.

Існують різні погляди на походження горючих копалин. Як вважають прихильники теорії органічного походження, поклади утворилися із решток вимерлих рослинних і тваринних організмів, що перетворилися на суміші вуглеводнів у товщі Землі під дією бактерій, високих тисків і температур.

Згідно з теорією вулканічного (мінерального) походження нафти, природного газу, кам’яного вугілля, на первісній стадії формування планети Земля метали сполучалися з вуглецем, утворюючи карбіди. Карбіди реагували з водою, утворюючи газуваті вуглеводні, зокрема метан і ацетилен. А під впливом нагрівання, радіації та каталізаторів з них утворювалися інші сполуки, що містяться у нафті. Далі рідкі нафтові компоненти випаровувалися, рідина загусала, і в літосфері утворювалося вугілля.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Склад і властивості нафти. Основні процеси переробки: перегонка, крекінг. Застосування нафтопродуктів

Теорію мінерального походження нафти вперше висловив Дмитро Іванович Менделєєв.

У природному газі містяться вуглеводні з низькою молекулярною масою. Основну частину цієї суміші становить метан. Його масова частка там від 80 до 90 %, решта - гомологи метану: етан, пропан, бутан та інші гази.

До природних газів належать і так звані супутні нафтові гази, які звичайно розчинені у нафті і виділяються під час добування її. У супутніх нафтових газах міститься менше метану, але більше етану, пропану, бутану і вищих вуглеводнів. Крім того, у них наявні в основному ті самі домішки, що й в інших природних газах: сірководень, азот, інертні гази, вуглекислий газ, водяна пара.

Природний газ широко використовується у промисловості. У доменних печах він згоряє до вуглекислого газу, який, реагуючи з коксом, утворює відновник карбон(II) оксид CO. Під час виробництва сталі мартенівським способом природний газ використовується як джерело теплоти. З цією ж метою застосовують метан у скловарних печах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Продукти коксування кам’яного вугілля, їх застосування

Але природний газ не лише спалюють, а й переробляють на різні цінні хімічні продукти. Він є сировиною для добування ацетилену, водню, який використовується в синтезі аміаку. Сажа, яку добувають із метану, використовується для виготовлення фарби, гуми.

Супутні нафтові гази раніше не знаходили застосування, і під час добування нафти їх спалювали факельним способом. Зараз їх вловлюють і використовують як паливо і як цінну хімічну сировину. Із пропану і бутану, які входять до складу супутних нафтових газів, дегідруванням добувають пропілен, бутилен і бутадієн, з яких потім синтезують каучуки і пластмаси.



Схожі матеріали:

👁 12837
Категорія: Хімія
Теги: кам’яне вугілля, нафта, газ, хімія



Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]



ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


Як романтичні фільми руйнують наше уявле...

/_pu/69/91573937.jpg

Град повредил автомобиль: что делать и к...

/_pu/71/34428699.jpg

Стрижки з дуже коротким чубчиком: кому й...

/_pu/70/39064184.jpg

Вибір аутсайдерів тижня 7 НФЛ: хто розла...

/_pu/71/89334762.jpg

Квітень: важливий місяць для садівника

/_pu/70/91637929.jpg

Як жінці правильно пережити розлучення: ...

/_pu/70/24276079.jpg

Речі за якими ви можете визначити, чи за...

/_pu/70/43426323.jpg

Лікар ортопед-травматолог: роль та важли...

/_pu/71/76708638.jpg

Ремонт под Ключ: Творческий Подход к Пре...

/_pu/70/28178354.jpg

Закохався чи фліртує: названі ознаки зак...

/_pu/71/94469693.jpg

Тренды осеннего гардероба: Почему стоит ...

/_pu/71/50397271.jpg

Як виграти в ігрові автомати?

/_pu/71/52304119.jpg