чайный блогзагрузка...


Останні коментарі

Смердюче взуття: як позбутися запаху no
Щоб позбутися неприємного запаху, можна робити для ніг ванночки з...

Правоохоронцями Гребінківщини не виявлено фактів щодо надання послуг у сфері грального бізнесу no
Не виявлено ??? В Гребінці розташовані 5 залів так звані інтернет...

Узнайте как токсины вывести из организма no
В наши дни все больше людей уделяют внимание своему здоровью и ст...

Как продлить половой акт? no
Приведу несколько способов которые помогли мне, возможно и Вашему...
Нові публікації у блогах


Як в нинішніх нестабільних умовах Ви зберігаєте гроші?

Всего ответов: 123


Гороскопи на 20.01.2019Гребінка у Facebook

23:18
  З маловідомого: Бій за Гребінку

Із "Енциклопедії Українознавства"
        Категорія: Про все
З маловідомого: Бій за ГребінкуПогодьтеся, завжди цікаво дізнатися, а що знав на протязі десятиліть про твоє рідне містечко світ, чи хоча б діаспора, розвіяна вітрами долі по різних куточках і континентах.

Кілька десятків років тому, завдяки землякові, доктору історичних наук, провідному співробітнику Центральної наукової бібліотеки імені В. Вернадського Академії наук України Івану Гавриловичу Шовкоплясу, у залі рідкісних видань книгозбірні, ми вперше взяли до рук 10-томне видання "Енциклопедії Українознавства", виданої Науковим Товариством імені Шевченка у Франції під редакцією Володимира Кубійовича в період 1955-1984 років.

Сьогодні це видання, перевидане в 1993 - 2000 p.p. Львівським Науковим Товариством імені Т. Шевченка, уже в незалежній Україні, є практично в кожній районній бібліотеці. Але тоді про знайомство з енциклопедією пересічному краєзнавцю годі було й мріяти.

Тож, зрозуміло, що як справжні патріоти -"галушники", ми в першу чергу, " в чотири руки", зробили виписки, які стосувались Полтавщини. Була серед них і стаття про Гребінку. Процитуємо її дослівно:

"Гребінка - с.м.т. над Оржицею, притокою Сули, річка у Полтавській області, залізничний вузол на лінії Київ-Полтава-Гребінка відома боями військ УНР з більшовиками у 1918-1019 p.p., зокрема переможним боєм Ударної групи Січових Стрільців з більшовицьким відділом Хименка в січні 1919 p.".

Зрозуміло ж, про цей бій за Гребінку ми тоді нічого не знали, та й знати в "застійні" роки не могли. Тож повернулись до цієї теми лише через 30 років. І сьогодні ми маємо змогу розповісти гребінківцям про маловідому сторінку історії їх рідного міста.

Січень 1919 року. Ударні частини Червоної Армії, очолювані Антоновим-Овсієнко, Сталінимта Загон'євим, під числом "Допомогти совєтському уряду України" розпочинають наступ "на Київ". їх метою було "усунення ще до кінця незорганізованої Директорії УНР та налагодження свого українського радянського уряду для прикриття агресії" Водночас, більшовики намагалися одержати збройним шляхом український хліб для голодуючої Радянської Росії.

Збройні сили Директорії УНР були нездатні чинити гідний опір агресору. Як розповідав Ісаак Мазепа "Бистро, як гірський потік, виросла армія Директорії, але так само швидко почала потім розпливатися. Це була армія головне з повстанської маси селян, маси неорганізованої, яка боролася проти влади поміщиків і не мала ще потрібної свідомості, для того, щоб боротися за Україну".

Всі спроби українського уряду зупинити агресію шляхом переговорів були безрезультатними. У відповідь на його численні ноти протесту з приводу наступу більшовицьких військ. Москва цинічно відповіла, що "... воєнні дії на українській території в цей момент проводяться з військом радянського уряду України, який є цілком незалежний. Поміж Україною і Радянською Росією немає жодних збройних сутичок".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про надію. І не лише Савченко

А тим часом більшовицькі війська, захопивши більшу частину Лівобережної України спрямували свій головний удар на українську столицю. їх союзником стали ворожі Директорії повстанські загони отаманів Махна.Григор'єва, Зеленого, які, зрадивши національні інтереси України, перейшли на бік ворога. До того ж, "хвиля анархії прокотилася через всю Україну", в тилу Української армії спалахнули різні місцеві селянські повстання, які своїми діями нищили боєздатність фронту.

Єдиною силою, яка становила основу Дієвої армії УНР і залишалась найдисциплінованішим і найбоєздатнішим її формуванням на Лівобережній Україні в січні 1919 року були Наддніпрянські Січові Стрільці Євгена Коновальця. А ядром цього війська була Ударна група Січових Стрільців під командуванням полковника Романа Сушка, яка перекривала полтавський напрямок наступу Червоної Армії. Саме вона, наприкінці січня 1919 р. дістала наказ обороняти залізничний вузол Гребінку від більшовицького наступу з півночі, з-під Ромен, і зі сходу - з-під Лубен.

У критичний для оборони Києва час, із Золотоноші, зі значними повстанськими силами вирушив проти Ударної групи і отаман Григорій Хименко, який під впливом агітації перейшов на бік більшовиків. Одночасно повстала залога Переяслава, що приєдналася до повстання Хименка. Зайнявши залізничні станції Переяславська і Яготин, вона відрізала Ударній групі Р. Сушка шлях на Київ.

29 січня 1919 року на південний захід від станції Гребінка, в районі Петропавловської Слобідки передовий відділ групи несподівано зустрівся з ворожими частинами отамана Г. Хименка і відкинув їх. Проте на північ від цього села головні ворожі сили атакували Ударну групу і змусили її відійти в напрямку залізничної станції Гребінка де і відбувся вирішальний бій.

Незважаючи на переважаючі сили Г. Хименка, його військо було розбито, а сам він утік. Ворог зазнав значних втрат: близько 250 убитих, 400 поранених і 500 полонених. Втрати січових стрільців вбитими і пораненими були вдесятеро меншими. Після знищення відділу отамана Г. Хименка, група ще деякий час обороняла станцію Гребінка від нападу більшовицьких йійськ зі сходу, а потім, щоб не бути оточеною, відійшла на станцію Дарниця.

Бій Січових Стрільців з українськими селянськими повстаннями під Гребінкою став яскравим свідченням трагедії українських визвольних змагань 1919 року. "Душа Січового Стрільця відчула тяжко трагедію цієї рідні, це трагічне непорозуміння і прокляття несвідомої української мови", - зазначив Роман Сушко у своїх спогадах "Брат за брата" (Матеріали до Істрії Ударної фупи Січових Стрільців), опублікованих в 1927 р. у видавництві "Червона Книга" у Львові.

Він же згадує, що коли через три роки після цього походу брат на брата під Гребінкою, зустрілися у румунській тюрмі два супротивники, учасники бою: старшина січових стрільців Кичун і повстанський ідеолог Анчел, і, розговорившись пригадали цей бій. Анчел сказав: "Ех, дурні мибулитоді! Не розуміли, не доросли дотого, щоб розуміти вас Січових Стрільців. Лише тепер занавіска над таємністю 1919 р. на Україні розкривається. Упав Великий Богдан, Мазепа, Дорошенко, Орлик - не витримали в 1919 р. і Січові стрільці..."

Та як вважає дослідник з Національного університету "Львівська політехніка" А. Куций: 'Отримавши завдання стримати наступ більшовиків на Лівобережжі, Ударна група Р. Сушка виконала його, не зважаючи на перехід отаманів на бік ворога. Це сприяло керівництву Директорії здійснити певні державницькі заходи, а також на ділі втілили у життя проголошений 22 січня 1919 р. Акт Соборності України, коли галичани і подніпрянці боролись за незалежність і цілісність Української держави".
 
Ігор КОЗЮРА,
доктор наук з держуправління, професор
Полтавського університету економіки і торгівлі.

Валерій КОЗЮРА, викладач історії України Лубенського лісотехнічного коледжу


 
 

Архів новин: 2015 » Червень » 6     
     Категорія: Про все | Переглядів: 631 | ВСЕ ПРО: історія, Гребінка, Енциклопедія Українознавства
БІЛЬШЕ НОВИН


/_nw/74/28980169.jpg Водохреща на Полтавщині пройшла без надзвичайних подій

/_nw/74/45261716.jpg На Полтавщині рятувальники забезпечують безпеку в місцях проведення заходів з нагоди Водох...

/_nw/74/81388293.jpg На Гребінківщині визначили переможців інтелектуальної гри “Дебати” (ВІДЕО)

/_nw/74/78262019.jpg На Полтавщині 52-річний водій легковика не впорався з керуванням і наїхав на опори транспо...

/_nw/74/92499986.jpg На Лубенщині квартирант обікрав будинок в якому проживав

/_nw/74/13416461.jpg На Полтавщині госпіталізували 58-річного чоловіка з обмороженням пальців обох рук

/_nw/74/82319366.jpg Підтримка здібностей людей похилого віку (ФОТО)

/_nw/74/55373431.jpg Про роботу Гребінківської дитячо-юнацької спортивної школи

 
 
 


ЗАЛИШИТИ СВІЙ КОМЕНТАР

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Код *:
Увійти   

 

ІНШІ ЦІКАВІ ТА КОРИСНІ СТАТТІ/_pu/40/90430259.jpg Кремація в Україні - як це відбувається і що робити з прахом після спалювання тіла?

/_pu/40/73598594.jpg Finme - кредит онлайн по наилучшим условиям

/_pu/40/44109082.jpg Силиконовый бюстгальтер: бренды, модели, уход и хранение

/_pu/40/91597485.jpg Радіатори Kermi - неперевершений дизайн, довгий термін експлуатації та відмінна потужність

/_pu/40/03495842.jpg Відповідальність батьків за неналежне виконання батьківських обов’язків

/_pu/40/80079063.jpg Подача бетона на выгодных условиях. Аренда бетононасосов в Киеве и Украине


 

 
/_bl/50/46594346.jpg

Суб’єктивно час залежить від того, з якою швидкістю мозок обробляє образи
 
 
 
 
/_bl/50/12898313.jpg

Вчителі-предметники готували переможців районних олімпіад для участі в обласних предметних олімпіадах
ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ


/_pu/21/21200609.jpg

Відносини доручення часто виникають як у підприємницькій практиці, так і в повсякденн
 
 
  

   admin@grebenka.com

  +38 (099) 361-83-66
  +38 (097) 168-46-12


   » Добавить в закладки 
   » Обратная связь
   » Информация о портале
   » PDA версия сайта

     RSS-экспорт новостей:
   Новости | Фоторепортажи
   Публикации | Объявления
   Форум   » Знаєте про новину чи подію в місті? Повідомте і ми напишемо про це на сайті.   Додати новину

   » Потік онлайн-опитувань
   » Книга відгуків і пропозицій
   » FAQ Питання та відповіді
   » Реклама на сайті

  Відправити СМС безкоштовно Відправка SMS безкоштовно