...загрузка...

Останні коментарі

Весільний нюанс від Мілени Мільчук : просто, від душі, на згадку no
Мне кажется, нужно иметь недюжинное терпение, чтобы сделать такой...

Як правильно паркуватися? no
В нашому місті нажаль рідко хто пропустить по зебрі - це факт, як...

Як правильно паркуватися? no
Яно, на жаль, Ви маєте рацію
Так, у припаркуванні автівки ...

Як правильно паркуватися? no
А от мені дуже цікаво, як на пішоходці стали- "кримінал"...


Почему, на ваш взгляд, растут тарифы ЖКХ?

Всего ответов: 117
ОСВІТА

Пошук:   


загрузка...

Освіта. Дячківські школи
Із історії Гребінки та сіл Гребінківського району

Провісниками сучасних сільських шкіл були церковнопарафіяльні школи, які існували в Малоросії з давніх часів.

За стародавньою традицією кожна церковна парафія готувала сама для своєї церкви служителів культа.

Будувався храм (церква) і при ньому будувалася невелика хата, яка називалася школою, де звичайно жив дяк.

(Слово «школа», очевидно перейшло з польського szkolІа, адже майже три століття Україна знаходилася під польським ігом, що залишило слід у всіх сферах життя українського народу, в тому числі і в релігії, і культурі. Слово «школа» ка Україні вживалося у 18 столітті, а з початку 19 століття в офіційних паперах воно було замінено на слово «училище», котре і проіснувало до революції. А з 1917 року загальноосвітні учбові заклади стали називатися школами, а спеціальні - училищами).

Школа називалася ім'ям того свята чи святого, ім'ям якого названа церква. В таких школах навчалося декілька хлопчиків, переважно це були сироти, безпритульні. Вони жили в церковних домах і допомагали дячкові в церкві і поза церквою (брали учисть в колядках, в співах духовних гімнів і ін.).

Виконували різні обов'язки при богослужінні. Старший із учнів називався піддячим, тобто помічником дячка, Інші називалися кліросниками, псаломщиками. Із них вибиралися парафією і дійсні дячки за добрий голос, за знання церковної служби і за вміння вести службу «благоліпно і благочинно» (через деякий час служби дячком він міг стати священиком, тобто попом). Деяким із них доводилося залишатися в званнях «школярів та молодиків» до вельми поважних літ (40 і більше).

Із цих шкіл виходили не тільки церковнослужителі, а й взагалі грамотні люди, часто досягавши визначного громадського становища. Чому ж навчали в таких колах?

Навчання звичайно починалося з граматки - букваря, а потім вивчали часослов (церковна книга з текстами молити, в старину училися читати по часослову) і псалтир (книга псалмів, збірик 150 пісньоспівів) - дві основні богослужебні кпижки; навчали також і письму.

Оце і вся програма навчання. Викладання повністю велося російською мовою. Неминучим супутником навчання в школі були побої та тілесні покарання, без котрих в той час, здавалося, неможливе саме навчання. Субота була очищувальним днем. Дячок запитує проступки кожного за тиждень.

Наказом «Ложись!» - закінчує він; лягали на ослін і одержували удари не лозиною (різкою), а лінійкою. Траплялося, що не щадили і хороших учнів. Одбувши покарання, треба було цілувати дядю (дячка) і сказати: «Спасибі за науку», на що дядя відповідям «Бог тебе да поможет, с Богом пройдеш всякую науку».

Ці школи по організації навчального процесу і по кількості учнів зовсім не були схожі на церковно-парафіяльні школи 19 століття. Тому церковно-парафіяльні школи, що існували до кінця 18 століття, частіше називали дячківськими.

На території теперішньої Гребінкіищини на початку 18 століття церкви існували в селах Городищі, Короваї, Кулажинці та Овсюки.
При них були і дячківські школи. Починаючи з кінця 18 століття ці школи поступово зникають, тому що був визначений новий порядок підготовки дячків.

 
 
 
загрузка...
 
 
 
загрузка...
 
 

 
 
  

   admin@grebenka.com

  +38 (099) 361-83-66
  +38 (097) 168-46-12


   » Добавить в закладки 
   » Обратная связь
   » Информация о портале
   » PDA версия сайта

     RSS-экспорт новостей:
   Новости | Фоторепортажи
   Публикации | Объявления
   Форум   » Знаєте про новину чи подію в місті? Повідомте і ми напишемо про це на сайті.
   Додати новину

   » Потік онлайн-опитувань
   » Книга відгуків і пропозицій
   » Європошук Європошук
   » Тести онлайн
   » FAQ Питання та відповіді

  Відправити СМС безкоштовно Відправка SMS безкоштовно

  Яндекс.Метрика