ПРИРОДНЫЕ УСЛОВИЯ И ПРИРОДНЫЕ РЕСУРСЫ  
Поиск:   

    

Історико-етнографічна довідка заказника «Бурівщина», Гребінківський район, Полтавська область


Гребінківщина – мальовничий край з багатою різноманітною природою. Приваблюють зір неозорі лани і квітучі сади, тихоплинні річки і зелені гаї, яскраві луки та різнобарвні степові схили. І кожен повинен оберігати свій рідний куточок від забруднення, тому що забруднення може призвести до отруєння окремих ланцюгів екологічної системи, до порушення рівноваги в ній.

Незважаючи на втрати, яких зазнала фауна Гребінківщини під впливом господарської діяльності людини, вона залишається багатою. Слід пам’ятати, що «благословенна земля ця не дісталася нам у спадщину від батьків – ми взяли її в борг у нащадків». Тому святий обов’язок нашого покоління – зберегти сучасні природні скарби Гребінківщини.

Одним з найефектніших шляхів вирішення проблеми охорони природних багатств є створення «екологічного каркасу» - мережі природо-заповідних територій та об’єктів, що забезпечує охорону біорізноманіття рослинного та тваринного світу на ландшафтному рівні. В Полтавській області дуже мало спеціалізованих заказників по охороні фауни.

Зокрема в Гребінківському районі тільки один заказник зоологічного профілю «Бурівщина», який було створено на території Тарасівської та Улянівської сільських рад.

ІСТОРИКО-ЕТНОГРАФІЧНА ДОВІДКА ЗАКАЗНИКА МІСЦІВОГО ЗНАЧЕННЯ

Загальні відомості про заказник:
На південному сході Тарасівки знаходиться ентомологічний заказник місцевого значення «Бурівщина», площею 85,9 га.

Метою створення заказника «Бурівщина» є забезпечення охорони унікальної екосистеми, яка включає цілий ряд регіонально рідкісних та «червонокнижних» видів тварин.

Особливу цінність являє собою фауна комах заказника.

Географічні дані:
На півночі заказник межує з приватними садибами жителів с. Тарасівки Гребінківського району. Західна межа заказника – ґрунтова дорога Тарасівка – Жовтневе вздовж лівого берега р. Сліпорід. Південна межа заказника – автомобільна дорога з твердим покриттям Жовтневе – Велика Круча. Східна межа заказника – ґрунтова дорога Тарасівка – Жовтневе вздовж правого берега долини р. Сліпорід. Огинаючи 6 га перелогів під молодою лісопосадкою та приватні садиби жителів с. Жовтневе.

Ґрунти:
Ґрунти заказника чорноземи глибокі та лучно - чорноземні ґрунти. Чорноземи глибокі найбагатші на органічні речовини, вміст гумусу в них від 3,5% до 6,2%. Лучно-чорноземні ґрунти родючі, придатні для росту різних видів лучних трав та лікарських рослин.

БІОГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ЗАКАЗНИКА

Характеристика заказника:
В 2009 році, науковці Київського національного університету ім. Т. Шевченка побували і запропонували створити зоологічний заказник місцевого значення «Бурівщина».

Фауна комах заказника:
Надзвичайно різноманітною є ентофауна. В заказнику проживають 4 види комах, що занесені до Червоної книги України: жук-олень, дозорець-імператорський, жовтянка торф’яникова, махаон. Жук-олень  відноситься до ряду Твердокрилі, які мають тверді передні крила.

За характером живлення рослиноїдні жуки, у тому числі й деревиною. Махаон  відноситься до ряду Метелики, або Лускокрилі. Називається ряд тому, що на їхніх крилах є лусочки. В махаона лусочки чорного, жовтого, синього кольорів. Це дуже яскравий метелик. Лусочки крил цього метелика утворюють химерні складні малюнки. Другий червонокнижний метелик – жовтянка торф’яна.

Ротовий апарат смоктального типу, тобто нечленистий , у стані спокою спірально згорнутий довгий трубчастий хоботок. Він утворився з нижньої щелепи й нижньої губи. Верхньої щелепи в метелика немає. Під час смоктання нектару метелик розправляє хоботок і запукає його в глибину квітки. Основним джерелом їжі метелика є нектар. Загалом в урочищі «Бурівщина» відмічено 16 видів булавовусих метеликів, 7 видів бабок, 32 види жуків із 7 родин. Варто зазначити, що з 6 видів родини жуки наривники 4 мешкає в «Бурівщині». Ці жуки є паразитами одиноких бджіл та ос.

Птахи заказника:
Під час спостережень у липні – серпні 2011 року на території відмічено більше 40 видів птахів, з них 2 види осоїд та крячок білощокий відносяться до регіонально рідкісних.

Види рослинн:
Рослинність включає водно болотний, прибережний комплекси. На схилах терас мають місце луки та окремі ділянки лучно-степової рослинності, хатнища, що поросли чагарниками.

По периметру урочище обмежоване лісосмугою, яка пов’язана з межовим ровом, на вологих ділянках переважають вербові ліси. Така мозаїчність рослинного покриву зумовлює високий рівень різноманіття тваринного світу.

Висновки та рекомендації:
Ентомологічний заказник «Бурівщина» надзвичайно різноманітний фауною. Серед зоологічного світу урочища є комахи, які занесені до Червоної книги, регіонально рідкісні птахи. В зв’язку з частою забур’яненістю доцільно зберігати режим сінокосіння та помірного випасання на схилах терас, що протидіятиме заростанню чагарниками та лісом.
 
Ця земля щедра, вона дарує людину кожен день все новими подарунками. Справжні перлини взяті під охорону в Гребінківському районі.





ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


Як підвищити приживаність живців троянд ...

/_pu/70/30499224.jpg

Обвисли груди? Усі способи повернути її ...

/_pu/71/46231096.jpg

7 порад для збереження сексуальної інтен...

/_pu/71/00182781.jpg

Як зробити чорно-білий портрет у професі...

/_pu/71/18244687.jpg

Посів петрушки: коли і як садити?

/_pu/70/46973056.jpg

Як зрозуміти, що розсаді не вистачає фос...

/_pu/70/83834511.jpg

Как выбрать витамины для собак?

/_pu/71/65308233.jpg

Як зробити добриво, використовуючи горіх...

/_pu/70/00554111.jpg

Чи існує можливість вилікуватися від аут...

/_pu/70/31154480.jpg

Чи правда, що не можна пити воду після п...

/_pu/71/80081172.jpg

Новорічні кульки: як вибрати найкраще дл...

/_pu/71/27272988.jpg

Як виграти в ігрові автомати?

/_pu/71/52304119.jpg