Архів новин    Новини Гребінки    Новини Полтавщини    Новини громади    Події    Суспільство    Освіта    Культура    Здоров'я    Спорт    Технології    Новини Полтавщини TV   

07.03.2011

Сьогодні православні християни відмічають Прощеное воскресіння



Сьогодні православні християни відмічають Сиропусну неділю, або «неділею прощення»

Православні християни в останній день масляничних гулянь перед Великим постом, який цього року починається 7 березня, збираються в храмах і просять один у одного пробачення, тому воскресіння, що завершує масляницю, іменується Прощенним.

У Прощеное воскресіння після вечерні в усіх православних храмах священнослужитель від імені вірян читає молитву про те, щоб Господь допоміг людям гідно витримати пост. Потім духовенство, починаючи з патріарха, просить вибачення у усіх людей, що знаходяться в храмі, а миряни просять вибачення у духовенства і один у одного.

Зазвичай одна людина говорить: Пробач мене!, а інший відповідає: Господь тебе пробачить, і я прощаю. І ти мене пробач! . Вважається, що таким чином виражається надія на пробачення Боже і скидається вантаж людських образ.

За традицією, в це воскресіння віряни просять вибачення і у усіх своїх домочадців і знайомих - щоб приступити до поста з доброю душею, не тримаючи гніву на ближніх.

"Якщо не прощатимете людям ті, що погрішили їх, то і Батько ваш не пробачить вам тих, що погрішили ваших", - сказано в євангелія від Матвія.

На сиропусну неділю прийнято їсти вареники. За народною приказкою, на сиропусну неділю «і бусурмени вареники їдять!».

«Кінець м'ясниць справляють не в м'ясопустну неділю, а в сю. Ладять ліпшу вечерю. Бідніші купують ґелетку сира, вівчого чи коров'ячого, і діляться ним; купують теля, вечором ріжуть і розпаюють між себе. По вечері казять єйця о чоло, переступають через поріг і їдять, аби так борзо перейшов великий піст»[

Звичай взаємного пробачення перед початком багатоденного поста склався ще в перші віки християнства. У єгипетських обителях подвижники збиралися разом, молилися, просили один у одного пробачення і йшли в пустелю. Деякі з них вже не поверталися.

Сорокаденний Великий пост є основним з чотирьох багатоденних постів і пов'язаний з євангельським переказом про те, як Господь 40 днів постив в пустелі. Відразу після Великого поста настає пісний Пристрасний тиждень - на згадку про останні дні земного життя Ісуса Христа і його страждання.


Впродовж усього Великого поста Православна церква закликає вірян утримуватися від споживання м'яса, молока, яєць і риби, у тому числі і у складі різних блюд. Риба дозволяється лише у свята Благовіщення Пресвятої Богородиці (7 квітня) і Входу Господня в Єрусалим (Вербна неділя, цього року 17 квітня). А в Лазарєву суботу (цього року 16 квітня) постить можна їсти ікру.

У Прощеное воскресіння останній раз перед Великим постом вживається скоромна (непісна) їжа, за винятком м'яса, від якого православні відмовляються вже з початку масниці.


У храмах гасяться світильники, що посилює молитовно-покутний дух. Священнослужителі одягаються в темний, фіолетовий одяг, що відповідає часу Великого поста.

Завершуються Великий пост і Пристрасна седмиця головним християнським святом - Пасхою, Воскресінням Христовим (цього року - 24 квітня).

Схожі матеріали:
👁 1637
Категорія: Суспільство




Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
У мережі запустили фейк, орієнтований на мешканців Полтав... У мережі запустили фейк, орієнтований на мешканців Полтав...
В ДТП на Полтавщині травмувався 35-річний мотоцикліст В ДТП на Полтавщині травмувався 35-річний мотоцикліст
На Гребінківщині висадили алею молодих дерев На Гребінківщині висадили алею молодих дерев
В аварії на Полтавщині загинула велосипедистка В аварії на Полтавщині загинула велосипедистка
На Полтавщині громада разом з поліцейським посадили понад... На Полтавщині громада разом з поліцейським посадили понад...
На Полтавщині затримали чоловіка за підозрою в умисному в... На Полтавщині затримали чоловіка за підозрою в умисному в...

НАЙБІЛЬШ ЧИТАЄМІ