Архів новин    Новини Гребінки    Новини Полтавщини    Новини громади    Події    Суспільство    Освіта    Культура    Здоров'я    Спорт    Технології    Новини Полтавщини TV   

14.06.2011

Всесвітній день донорів крові в УкраїніВсесвітній день донорів крові в Україні

14 червня — це особливий день, присвячений тому, щоб висловити вдячність донорам крові

Мільйони людей зобов’язані своїм життям тим, кого вони ніколи не бачили — людям, які добровільно здають кров, не отримуючи за це ніякої винагороди. Саме цим неоспіваним героям присвячується Всесвітній день Донора крові. Він дозволить в більшій мірі освітити значення добровільної здачі крові і буде сприяти тому, що більша кількість людей стануть регулярними донорами крові.

Важко назвати область медицини, де б не застосовувалась донорська кров, її компоненти та препарати, яким немає альтернативи.

Тяжкі травми та операції, масивні кровотечі та захворювання крові, злоякісні новоутворення, опіки і променева хвороба — далеко не повний перелік тих випадків в лікувальній практиці, коли питання життя і смерті, хвороби та здоров’я вирішується за допомогою донорської крові та виготовлених з неї компонентів та препаратів. В теперішній час і в майбутньому життя багатьох людей буде залежати від не замінимих «живих ліків» — донорської крові, а значить і від донора.

Подальший розвиток донорства крові повинен опиратися на принцип — кожен член суспільства не тільки має право на безоплатне одержання крові в разі захворювання, але й повинен прийняти добровільну участь в донорстві при відсутності медичних протипоказань.

Великим резервом для донорства залишається молодь, студенти. Віддати частину себе в ім’я і здоров’я людини — це крок на шляху до утворення і готовності прийти на допомогу в біді іншому.

З розвитком медичної науки стало очевидно, що не завжди і не всім хворим необхідна цільна кров, інколи достатньо переливати тільки плазму — рідку частину крові. Метод, при якому одержують у донора лише плазму називається плазмаферезом. Застосування плазмаферезу дозволяє одержати від донорів більше плазми, ніж при заборі цільної крові. Протягом року від кожного донора плазми дозволяється одержати до 12 літрів плазми.

Слід зазначити, що плазмаферез застосовують у закладах служби крові вже протягом багатьох років і досвід свідчить, що правильне проведення цієї процедури не впливає на стан здоров’я донора.

Донором може бути кожна здорова людина у віці від 18 років, незалежно від статі та професії. Для здорової людини донорство не шкідливе. Ретельний медичний відбір донорів забезпечує здійснення гуманного принципу медицини — максимальна користь хворому, ніякої шкоди донору. Кожна здорова людина без будь-якої шкоди для свого здоров’я 1-2 рази на рік може дати по 400-450 мл крові. Наукові дослідження показали, що після цього практично ніяких змін в хімічному і фізіологічному складі крові не наступає. Таким же залишається гемоглобін, кількість еритроцитів і об’єм циркулюючої крові. А тому здані донором 450 мл крові із загальної її кількості в організмі (5-6 л) — це дорогоцінний дар збереження здоров’я і врятування життя хворих.

Держава гарантує захист прав донора та охорону його здоров’я, а також надає йому пільги.

Донорам, які безоплатно здали кров в кількості 40-разових максимально допустимих доз, або плазму крові в кількості 60-разових максимально допустимих доз Президент України присвоює звання «Почесний донор України» з врученням нагрудного знака та відповідного посвідчення до нього.

Донорам, які безоплатно здали кров та (або) її компоненти в кількості 100 і більше разових максимально допустимих доз, присвоюється звання «Заслужений донор України».

З 1 січня 2006 року вступив у дію Закон України «Про внесення змін до статті 13 Закону України «Про донорство крові та її компонентів». Цим Законом передбачено збільшення надбавки до пенсії особам, нагородженим знаком «Почесний донор України», в розмірі 10% від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.

Для всіх людей донорство — це акт високого гуманізму і громадської зрілості.

Володимир РУДІКОВ,
головний лікар Полтавської обласної
станції переливання крові


Схожі матеріали:
👁 1382
Категорія: Суспільство
Теги: кров, станція переливання, донор
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
На Полтавщині у червні 141 людина отримала допомогу на до... На Полтавщині у червні 141 людина отримала допомогу на до...
Жителі Полтавщини отримали 303 кредити в межах програми «... Жителі Полтавщини отримали 303 кредити в межах програми «...
На Полтавщині визначили 79 місць масового відпочинку біля... На Полтавщині визначили 79 місць масового відпочинку біля...
Мешканця Лубенщини підозроють у незаконному поводженні зі... Мешканця Лубенщини підозроють у незаконному поводженні зі...
На Полтавщині автомобіль зіткнувся з мотоциклом: є поране... На Полтавщині автомобіль зіткнувся з мотоциклом: є поране...
Велосипедист в лікарні: на Полтавщині Велосипедист в лікарні: на Полтавщині "ВАЗ" зіткнувся з в...

НАЙБІЛЬШ ЧИТАЄМІ