18.03.2023 У Полтаві представили виставку про початок столітньої війни з Росією
| ||
![]() 17 березня, у 106-ту річницю від дня створення першого українського предпарламенту—Української Центральної Ради (УЦР) виставку представили засобам масової інформації, співробітникам Центру національно-патріотичного виховання учнівської молоді, курсантам Полтавського військового коледжу та студентам кафедри документознавства Полтавського технічного університету. Саме УЦР вперше у XX столітті проголосила незалежність України. Історичні факти про УЦР й добу Української революції, а також про сучасну російсько-українську війну доносили до слухачів регіональний представник УІНП Олег Пустовгар та завідувачка науково-дослідного експозиційного відділу новітньої історії Полтавського краєзнавчого музею Наталія Кузьменко. УЦР – національний політичний центр, згодом перший український парламент, який керував національно-визвольним рухом українського народу, а потім і відродженою державою – Українською Народною Республікою (УНР). Центральна Рада була створена з ініціативи демократичної української інтелігенції, об’єднаної в Товариство Українських Поступовців, за участю політичних партій України, а також представників робітництва, духовенства, військових, студентів, громадських і культурних організацій. Головою УЦР було обрано Михайла Грушевського, заступниками голови Володимира Науменка та Дмитра Антоновича. ![]() За словами Наталії Кузьменко: «Склад Центральної Ради поповнювався і розширювався на демократичній основі. Вже наприкінці липня УЦР налічувала 822 члени, з них 25 відсотків складу становили вихідці з Полтавщини».
![]() Наталія Кузьменко зауважила: «Важливо, що концепція цього проєкту та, що виставки УІНП не є метеликами, разовими. Вони не лише актуальні, але й гостро інформативні, бо для створення використані не якісь там заяложені дані, а вагомі наукові дослідження і популяризація нових документів», розповідає в простій та цікавій формі про події Української революції. Виставка детально висвітлює різні аспекти творення Української державності 1917 - 1921 рр., складається з 20 банерів, у дизайні задіяно більш ніж 250 унікальних документів та фотографій. ![]() Автори виставки: Володимир В’ятрович, Ярослав Файзулін, Вікторія Яременко, Віталій Огієнко, Анатолій Хромов, Богдан Короленко, Зоя Бойченко, Наталія Бик. «Ця виставка була створена ще 6 років тому, а сьогодні її актуалізували, бо заграла новими барвами, бо нині, у час повномасштабного російського вторгнення, все більше звучить наратив 100-літньої війни. У листопаді 1917 року Центральна Рада проголосила УНР. У грудні 1917 року Рада комісарів більшовицької Росії передала УЦР вимоги допомагати більшовикам. УЦР за підписом Симона Петлюри відхилила Ультиматум Лєніна — Троцького. 22 грудня російські загони захопили Харків, де для маскування агресії створили маріонеткову квазідержаву, провівши так званий «Всеукраїнський з’їзд рад». ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Проєкт з безпеки цивільного населення втілили у Лубенській громаді На ньому Україну проголосили радянською республікою і федеративною частиною радянської Росії. У січні 1918 року червоногвардійці оголосили війну Українській Народній Республіці. Тоді війна з росіянами тривала до кінця 1921 року. Українська революція завершилася Другим зимовим походом або Листопадовим рейдом — військовою операцією Армії УНР проти РСФРР у жовтні-листопаді 1921 року. ![]() Росіяни загарбали територію УНР, але боротьба тривала протягом усього 20 століття: за незалежність боролися Українська військова організація, ОУН, УПА, шістдясятники, Народний Рух. А нині, вже у 21 столітті-сучасні ЗСУ на чолі із Валерієм Залужним», - розповів Олег Пустовгар. ![]() У Полтавському офісі УІНП кажуть, що кожен охочий полтавець протягом місяця зможе переглядати експозицію у бібліотеці. ![]() Полтавський офіс УІНП
Схожі матеріали: | ||
|
Всього коментарів: 0 | |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
НАЙБІЛЬШ ЧИТАЄМІ
|
|