Право на обов’язкову частку у спадщині

Якою ж є обов’язкова частка у спадщині?

За Цивільним кодексом України особа має право розподілити спадкове майно та призначити спадкоємців за допомогою заповіту. Водночас незалежно від змісту заповіту закон гарантує визначену частку спадщини, яка називається обов’язковою часткою, певній категорії осіб.

Так, відповідно до ст. 1241 ЦК України до такої категорії осіб (перелік є вичерпним) належать особи з першої черги спадкоємців за законом, які є малолітніми, неповнолітніми, повнолітніми непрацездатними дітьми спадкодавця (в тому числі усиновленими), непрацездатними вдовами (вдівцями), непрацездатними батьками (усиновителями) та дітьми, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені після відкриття спадщини.

Таким чином, свобода спадкового розпорядження обмежується правом цієї категорії осіб, незалежно від волі спадкодавця.

Право на обов’язкову частку у спадщині
 

Зазначимо, малолітніми є особи віком до 14 років. Неповнолітніми є особи, що не досягли 18 років. Непрацездатними вважаються жінки, які досягли 55 років та чоловіки – 60 років; інваліди І, ІІ, ІІІ груп, незалежно від того, чи призначена їм пенсія.

При цьому, варто розуміти, що неповнолітні особи, що набули повної цивільної дієздатності (наприклад, у випадку реєстрації шлюбу, народження дитини або роботи за трудовим договором) також мають право на обов’язкову частку, якщо на час відкриття спадщини не досягли 18 років.
Так само, не позбавляє права на обов’язкову частку у спадщині продовження трудової діяльності після виходу на пенсію.

Якою ж є обов’язкова частка у спадщині?

Відповідно до законодавства, обов’язкова частка визначається в розмірі ½ від частки, яка б належала кожному зі спадкоємців, що мають право на неї, при спадкуванні за законом, незалежно від змісту заповіту.

Визначається дійсна вартість спадкового майна як відповідно до заповіту,  так і не заповідана. Для встановлення всієї спадкової маси в повному обсязі спадкоємець, який має право на обов’язкову частку, вправі звернутись до нотаріуса із заявою про вжиття заходів до охорони спадкового майна. Тому, важливо визначити коло усіх осіб, які б могли спадкувати за законом у разі відсутності заповіту, та визначення складу майна, з якого складається спадщина.

Зазначимо, право на обов’язкову частку не може залежати від згоди інших спадкоємців на її отримання, а також місця проживання спадкоємця. Але, якщо інші спадкоємці заперечують проти видачі свідоцтва про право на спадщину на обов’язкову частку, то вони вправі звернутися з відповідним позовом до суду.

І суд, з урахуванням відносин між спадкоємцями та інших обставин, може змінити розмір частки в бік зменшення. Позбавлення права на обов’язкову частку в спадщині закон не передбачає.

Якщо спадкоємець, який має право на обов’язкову частку у спадщині, не прийме спадкове майно у встановлений законом строк чи відмовиться від спадщини, майно успадковується спадкоємцями за заповітом.

Гребінківське бюро правової допомоги
пров. Спортивний, 11,
 м. Гребінка


Схожі матеріали:

Категорія: Правова допомога
Переглядів: 173 | Теги: законодавство, Спадщина




Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Код *:



ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


Звільнення під час карантину

/_pu/50/64294173.jpg

Як правильно вибрати нижню білизну, щоб ...

/_pu/49/37338582.jpg

Кращі напої для зміцнення імунітету

/_pu/51/89643361.jpg

Выбираем бытовую технику

/_pu/46/41779736.jpg

Маловідомі ознаки раку легенів. Не пропу...

/_pu/49/57922163.jpg

Види суцільних купальників

/_pu/48/58499268.jpg

Як перевірити автомобільний кондиціонер

/_pu/51/02912796.jpg

Названі доступні продукти, що покращують...

/_pu/51/06965382.jpg

Современная мебель для детской комнаты

/_pu/47/99753940.jpg

5 домашніх справ, які не робитиме скромн...

/_pu/52/42021875.jpg

На чому не слід економити під час карант...

/_pu/50/67209711.jpg

Отдых в Коблево на Черном море

/_pu/51/29909058.jpg






Гребінка | Гребінківський міський сайт Grebenka.com © 2020