ВИДАТНІ ЛЮДИ ГРЕБІНКІВЩИНИ

 
Поиск:   

    

Пригара Василь Олександрович

(1846-1896)              

Поміщик


По тому, як Пригара Василь Олександрович (1846-1896) порядно, фахово і уміло виконував свої службові обов'язки, ми вирішили віднести його до групи видатних людей села Короваї (Гребінківщини). От що про нього написав в своїх мемуарах Сторожеико М.В.:

«До стародавніх земців належав і Василь Олександрович Пригара. Не бувши дворянського походження, він оженився на дочці багатої удови, що мала маєтність у Короваях Пирятинського повіту зі спадщини Марковича. (Це - помилкове твердження. В дійсності Пригари володіли маєтністю із спадщини Свічок. - Прим, авт.). Жінка його (Олександра Михайлівна) була глуха, проте він одержав за неї у віно оті Короваї, до 800 десятин, де вони і осіли.

За освітою Василь Олександрович був технолог, проте він не вживав у своєму житті отих своїх фахових відомостей. Поза-як при ньому непрекидно були двоє його неодружених сестер, то й одній він доручив керувати господарством у оселі, другій - на полі, що вони дуже щиро виконували. А сам віддався садівництву - зайняв велику площу поруч із оселею під садовину та дику деревину різноманітних порід.

Особливо він розсадовив цілісінький гай хвойної деревини, що було зарідко у нашій степовій місцевості. Ще й до того, було його обрано на посаду мирового судді. Збудувавши особливий флігель біля воріт у оселю, щоб помістити тамочки камеру, він і провів у ньому найбільше часу, щиро віддаючися виконанню своїх судових обов'язків.

То й треба помітити, що він так увласиив закони, що торкалися мирового суду, мав такий природний хист щодо постановки, якщо можна так сказати, діагнозу, таке було у нього почуття правди та до усіх одинакове, що був він чи не найкращим суддею у повіті - його постанови були безапеляційні.

Про нього можливо сказати те, що й про Яблонського: він воспитував людність у межах законів. Ще й до того, що він проказував правдиву та відповідну до законів постанову, він звертався зі словами поради та усовіщував винуватого - то й ті його слова навік надруковувалися у мозкові винного.

У Кручі був селянин Антін Тимофійович Білошанський, який судився у нього по справі невиконання ряду про найм, то він того селянина так усовіщував, що той згадував аж до смерті, та не тільки ніколи не ламав свого слова, ще й іншим також наказував ніколи того не робити, то і продражнено його було «Пригарою», а синів його, Захарка та Михайла - «Пригарками».

Коли діти його почали підростати, залишив він посаду мирового судді, та, на загальний жаль, переселився у Лубни. Був він середньої постаті, дебелий, міцний, з великою головою, лисий та з рудим волоссям понад шиєю та у бороді, розмовляв голосно і бадьоро. Старший син його Сергій, скінчивши курс правничого факультету у Петербурзі, служив по судах, та й подався теперечки до Америки, другого - Олександра, чи не вбито на війні, а Михайла, військового старшину, доводилося мені бачити на еміграції Участь В.О. Пригари у земських справах була цінною, бо він добре знав народний побут та усі потреби людності».

Дітей у В.О. Пригари було більше, ніж тих, що показав Стороженко. В одному із документів про власників землі в Короваях в 1916 р. записано:

Сергій, Олександр, Лідія, Борис, Володимир, Михайло і 3 і наїла Васильовичі Пригари - 314 десятин; вдова інженер-технолога Пригара Олександра Михайлівна - 5-десятин. На жаль, і ми не маємо відомості про долю решти дітей Пригар Василя Олександровича та Олександри Михайлівни.
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


Як прибрати жир з боків в домашніх умова...

/_pu/55/09250592.jpg

Що кажуть поцілунки в різні частини тіла...

/_pu/56/79661991.jpg

Їзда на велосипеді: ефективний спосіб сп...

/_pu/56/21712467.jpg

Вісім причин частіше їсти гриби

/_pu/57/02863177.jpg

Плоскостопие: причины, симптомы, лечение

/_pu/58/92983734.jpg

Успішна людина і декілька речей, на які ...

/_pu/59/53068418.jpg

Как выбрать игрушки для щенка?

/_pu/58/69629356.jpg

5 наймодніших кольорів осені

/_pu/60/86849510.jpg

Купальники: актуальні моделі літа 2021 і...

/_pu/60/22624627.jpg

Жадібний чоловік і декілька фраз, які йо...

/_pu/59/42157778.jpg

Навіщо в пральну машину до білизни відпр...

/_pu/61/39402569.jpg

Ознаки, за якими чоловіки обчислюють неп...

/_pu/59/32292455.jpg