загрузка...

Мини-чат

 
500

Последние комментарии

На Полтавщині фермер врятував від смерті коней, які тепер лікують дітей no
бувала у тій стайні, заносило попутним вітром
бачила своїм...


Заготовки из березового сока (старинные рецепты) no
Такого вы не пробовали. Итак заготавливаем сок, при этом берёзу в...

Заготовки из березового сока (старинные рецепты) no
Никогда не встречала в соке берёзовую мякоть.


Новые публикации в блогах

Погода, Новости, загрузка...

Довольны ли вы своей жизнью?
Всего ответов: 46ОБРАЗОВАНИЕ

 
Поиск:   

     О городе


Освіта. Дячківські школи
Із історії Гребінки та сіл Гребінківського району


Провісниками сучасних сільських шкіл були церковнопарафіяльні школи, які існували в Малоросії з давніх часів.

За стародавньою традицією кожна церковна парафія готувала сама для своєї церкви служителів культа.

Будувався храм (церква) і при ньому будувалася невелика хата, яка називалася школою, де звичайно жив дяк.

(Слово «школа», очевидно перейшло з польського szkolІа, адже майже три століття Україна знаходилася під польським ігом, що залишило слід у всіх сферах життя українського народу, в тому числі і в релігії, і культурі. Слово «школа» ка Україні вживалося у 18 столітті, а з початку 19 століття в офіційних паперах воно було замінено на слово «училище», котре і проіснувало до революції. А з 1917 року загальноосвітні учбові заклади стали називатися школами, а спеціальні - училищами).

Школа називалася ім'ям того свята чи святого, ім'ям якого названа церква. В таких школах навчалося декілька хлопчиків, переважно це були сироти, безпритульні. Вони жили в церковних домах і допомагали дячкові в церкві і поза церквою (брали учисть в колядках, в співах духовних гімнів і ін.).

Виконували різні обов'язки при богослужінні. Старший із учнів називався піддячим, тобто помічником дячка, Інші називалися кліросниками, псаломщиками. Із них вибиралися парафією і дійсні дячки за добрий голос, за знання церковної служби і за вміння вести службу «благоліпно і благочинно» (через деякий час служби дячком він міг стати священиком, тобто попом). Деяким із них доводилося залишатися в званнях «школярів та молодиків» до вельми поважних літ (40 і більше).

Із цих шкіл виходили не тільки церковнослужителі, а й взагалі грамотні люди, часто досягавши визначного громадського становища. Чому ж навчали в таких колах?

Навчання звичайно починалося з граматки - букваря, а потім вивчали часослов (церковна книга з текстами молити, в старину училися читати по часослову) і псалтир (книга псалмів, збірик 150 пісньоспівів) - дві основні богослужебні кпижки; навчали також і письму.

Оце і вся програма навчання. Викладання повністю велося російською мовою. Неминучим супутником навчання в школі були побої та тілесні покарання, без котрих в той час, здавалося, неможливе саме навчання. Субота була очищувальним днем. Дячок запитує проступки кожного за тиждень.

Наказом «Ложись!» - закінчує він; лягали на ослін і одержували удари не лозиною (різкою), а лінійкою. Траплялося, що не щадили і хороших учнів. Одбувши покарання, треба було цілувати дядю (дячка) і сказати: «Спасибі за науку», на що дядя відповідям «Бог тебе да поможет, с Богом пройдеш всякую науку».

Ці школи по організації навчального процесу і по кількості учнів зовсім не були схожі на церковно-парафіяльні школи 19 століття. Тому церковно-парафіяльні школи, що існували до кінця 18 століття, частіше називали дячківськими.

На території теперішньої Гребінкіищини на початку 18 століття церкви існували в селах Городищі, Короваї, Кулажинці та Овсюки.
При них були і дячківські школи. Починаючи з кінця 18 століття ці школи поступово зникають, тому що був визначений новий порядок підготовки дячків.


Погода, Новости, загрузка...
 
 
 
 

 
 
загрузка...
 
 
  

   admin@grebenka.com

  +38 (099) 361-83-66
  +38 (097) 168-46-12


   » Добавить в закладки 
   » Обратная связь
   » Информация о портале
   » PDA версия сайта

     RSS-экспорт новостей:
   Новости | Фоторепортажи
   Публикации | Объявления
   Форум   » Знаете о событии или происшествии? Сообщите и мы напишем об этом на сайте.
   Сообщить новость

   » «Поток онлайн-опросов» OPROS
   » Европоиск Европоиск

   » Отправка SMS СМС бесплатно
SELECTORNEWS - покупка, обмен и продажа трафика
Loading...

  Яндекс.Метрика
        Український рейтинг TOP.TOPUA.NET