Архів новин    Новини Гребінки    Новини Полтавщини    Новини громади    Події    Суспільство    Освіта    Культура    Здоров'я    Спорт    Технології    Новини Полтавщини TV    
Навчання Хімія Англійська мова
Физика Математика


Карбон (II) і карбон (IV) оксиди. Силіцій (IV) оксид. Їх властивості, застосування. Поняття про парниковий ефект


Карбон (II) і карбон (IV) оксиди. Силіцій (IV) оксид. Їх властивості, застосування. Поняття про парниковий ефект

Відомі два оксиди Карбону: CO і CO2.

Карбон (II) оксид має молекулярну формулу CO2. Його ще називають чадним газом. Він безбарвний, без запаху, погано розчиняється у воді.

Дуже отруйний. Чадний газ утворює стійку сполуку з гемоглобіном крові. Внаслідок цього кров втрачає властивість переносити кисень в організмі. Настає кисневе голодування.

Карбон (II) оксид є несолетворним оксидом. Він реагує з киснем, утворюючи карбон чотири оксид CO2, і відновлює метали з їх оксидів. У лабораторії карбон(II) оксид добувають неповним окисненням вуглецю та конверсією металу водяною парою або вуглекислим газом.

Карбон(IV) оксид CO2 за звичайних умов - безбарвний газ, без запаху, важчий за повітря, добре розчиняється у воді. CO2 легко перетворюється на рідину навіть за звичайної температури та невеликого тиску. У рідкому стані зберігається і транспортується в стальних балонах. При відкриванні вентиля балона рідкий CO2 випаровується. При цьому частина газу перетворюється на снігоподібну масу. Твердий вуглекислий газ називають сухим льодом.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Карбонатна кислота і карбонати. Якісна реакція на карбонат-іони. Взаємоперетворення карбонатів. Поняття про кислі солі

На відміну від чадного газу, вуглекислий газ є солетворним оксидом. Він легко розчиняється у воді. При цьому утворюється карбонатна кислота H2CO3.

CO2 + H2O → H2CO3

Карбон(IV) оксид CO2, як і всі кислотні оксиди, реагує з оксидами металів, основами. Специфічною властивістю вуглекислого газу є взаємодія його з металами. Цю реакцію ще називають горінням металу у вуглекислому газі. При цьому утворюється оксид металу і вільний вуглець.

2Mg + CO2 → 2MgO + C.

Карбон(IV) оксид CO2 у цій реакції виступає як окисник. Як окисник він поводить себе і в реакції з вуглецем. При цьому CO2 відновлюється до CO.

CO2 + C → 2CO.

У лабораторних умовах карбон(IV) оксид добувають або дією хлоридної кислоти на мармур, або термічним розкладом гідрогенкарбонатів.

CaCO3 + 2HCl → CaCl2 + CO2 + H2O.

У промисловості вуглекислий газ добувають прожарюванням вапняку кальцій - СО3.

Карбон(IV) оксид у значній кількості входить до складу повітря. Проте через різке збільшення спалювання різних видів палива вміст вуглекислого газу в атмосфері дедалі зростає, а вміст кисню зменшується. Порушення рівноваги між вмістом кисню й вуглекислого газу в атмосфері може призвести до так званого «парникового ефекту». Це доволі загрозливе явище. Справа в тому, що вуглекислий газ вільно пропускає на Землю сонячні промені, але сильно затримує теплове випромінювання Землі. Порушується нормальна тепловіддача Землі у космічний простір, а це спричиняє потепління клімату.

Потепління клімату Землі може викликати танення льодовиків і призвести до підвищення рівня світового океану. У результаті затопляться всі близько розташовані частинки материків - низини, що межують із океаном. Почнеться танення вічної мерзлоти, що спричинить заболочування великих територій, випадання рясних дощів, а це негативно позначиться на житті людей.

Силіцій(IV) оксид SiO2, або дігоксид силіцію, кремнезем, пісок - тверда речовина, кристалічна, тугоплавка, не розчиняється у воді. На відміну від оксидів карбону силіцій чотири оксид має атомні кристалічні ґратки, що й обумовлює його високу твердість і тугоплавкість.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поняття про твердість води. Кругообіг Карбону в природі. Силікатна кислота й силікати, їх властивості, застосування

SiO2 за хімічними властивостями належить до групи кислотних оксидів. При сплавленні його з твердими лугами основними оксидами і карбонатами утворюються силікати.

SiO2 + 2NaOH → Na2SiO3 + H2O

SiO2 + K2CO3 → K2SiO3 + CO2


Оксиди карбону і силіцію широко застосовуються в різних галузях промисловості. Вуглекислий газ CO2 застосовують під час виробництва соди, цукру, газованої води, гасіння пожеж. Силіцій(IV) оксид SiO2 у вигляді піску широко застосовують у будівництві, для добування скла, кераміки, порцеляни, фаянсу, цегли, цементу. У вигляді кварцу SiO2 використовують у радіотехніці, оптичному приладобудуванні. Синтетичний діоксин силіцію називається «біла сажа». Застосовується як наповнювач із виробництва гуми.


Схожі матеріали:

👁 90187
Категорія: Хімія
Теги: оксид карбону, карбон, хіміяВсього коментарів: 1

0
1 Гаараоаооо   (12.05.2020)
angry cry cry sad tongue wacko tongue wacko smile dry biggrin

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


Секс, потужний засіб від стресу

/_pu/69/44592895.jpg

Какие колпаки на колеса лучше?

/_pu/70/56414015.jpg

Що в жодному разі не можна робити з цибу...

/_pu/70/15989450.jpg

Выбор кафеля для кухни: Советы и Тренды

/_pu/70/06260094.jpg

Як жінці правильно пережити розлучення: ...

/_pu/70/24276079.jpg

Коли надмірне хвилювання заважає чоловік...

/_pu/70/14881768.jpg

Обробка смородини навесні: чим бризкати ...

/_pu/70/26212100.jpg

Як вдало посіяти помідори?

/_pu/70/16157690.jpg

Коли треба сіяти розсаду на помідори

/_pu/70/55613811.jpg

Чому ми засинаємо після сексу?

/_pu/70/72609186.jpg

Як досвідчені дачники використовують пол...

/_pu/70/02862959.jpg

Что такое атрофия зрительного нерва?

/_pu/70/41935844.jpg