Архів новин    Актуально    Шкільний екран    Зверніть увагу!    Соціальний захист     Гребінківська ОТГ    Лубенська РДА    Прес-реліз    Технології    Новини Полтавщини TV   


20.03.2021

Профілактика стоматологічних захворювань

У рацiонi кожної людини, зокрема дитини та пiдлiтка, повиннi бути гороховi та фасолевi супи, вiнегрет.

До Всесвітнього дня здоров’я ротової порожнини, який відзначають 20 березня, лікар-стоматолог КНП «Чутівська ЦРЛ» А. Бережна розповідає про профілактику стоматологісних захворювань.

Переважна бiльшiсть людей знає, що стан зубiв та слизової оболонки порожнини рота тiсно пов’язанi зі станом здоров’я всього органiзму.

З одного боку, при поганому станi нервової, ендокринної систем, шлунково-кишкового тракту бiльш активно руйнуються зуби та кiсткова тканина, що оточує та утримує зуб. З iншого, велика кiлькiсть хворих зубiв, наявнiсть вогнищ запалення в оточуючих зуб тканинах спричиняють захворювання нирок, серця, печiнки. Втрата зубiв, а отже, жувальної ефективності, провокує загострення захворювань шлунково-кишкового тракту.


Профілактика стоматологічних захворювань
 

На жаль, стан зубiв дорослого населення погiршується з кожним роком. Зараз у кожного дорослого в середньому уражено карiєсом 9 зубiв, а 2,2 зуба вже видаленi. В цих 9 уражених зубах нараховується в середньому 10,5 порожнини, з яких запломбованi тiльки 6. Крiм того, 60% дорослого населення потребують лiкування пародонта (тканин, що оточують зуб).

Навiть у дiтей шкiльного віку в середньому 3-4 уражених постiйних зуби, а на час закiнчення школи кожна п’ята дитина має один видалений постiйний зуб. Змiнити ситуацiю на краще, полiпшити здоров’я пiдростаючого поколiння можна тiльки методами первинної профiлактики, де важливу роль грають ерудицiя та вiдповiдальнiсть кожної людини – як за себе, так i за своїх дiтей.

Зрозумiло, що правильне харчування – запорука здоров’я, в тому числi й здорових зубiв. Але це не значить, що їжа повинна бути дорога та у великiй кiлькостi. Всiм, особливо дiтям, треба давати продукти, що мiстять бiлки: м’ясо, рибу (15-20% бiлка), квасолю, горох, сою (22-23%), твердi сири (27%), молоко, сир (7,1-7,3%), крупи, макароннi вироби (6-10%). Для формування та збереження структури зубiв необхiдно вживати продукти, в яких багато кальцiю, фосфору, фтору, мiкроелементiв та вiтамiнiв групи В. Це молочнi продукти, особливо твердi сири (20-30 г в день); крупи, особливо гречана, вiвсяна; чорний хлiiб, смажена та печена картопля, яйця (1 в день), гарбуз, чай, бобовi, морська капуста, буряк, морква, горiхи (5-6 штук на день).

У рацiонi кожної людини, зокрема дитини та пiдлiтка, повиннi бути гороховi та фасолевi супи, вiнегрет. Гарнiри до м’ясних страв краще готувати з круп, частiше вживати овочевi салати з додаванням горiхiв та великої кiлькостi зеленi (крiп, петрушка та iн.). Всiм дiтям (вiд 1,5-2 рокiв) та пiдлiткам в день треба давати приблизно 0,5 л. молочних продуктiв у тому виглядi, який найбiльш iмпонує (каша, свiже або кисле молоко тощо).

Яєчна шкаралупа (висушена пiсля варіння, подрiбнена на порошок) може бути гарним додатком до рацiону дiтей вiд 8-9 мiсяцiв до 14 рокiв у кiлькостi 0,5-1 чайна ложка в день із молочними продуктами. Необхiдно тiльки робити мiсячнi перерви пiсля кожного мiсяця приймання. Яєчну шкаралупу треба вживати пiд час вагiтностi (вiд 2-го до 7-го мiсяця з перервами - 1 мiсяць) та в перiод годування дитини за тією ж схемою.

Одна з головних вимог до їжi – вона має бути в мiру жорсткою.

Обов’язкове для всiх вживання сирих овочiв та фруктiв, салатiв iз зеленi та активна жувальна робота.

Тренування жувального апарату настiльки важливе для формування зубощелепної системи, гарного кровообiгу, нормального росту щелеп та правильного розмiщення зубiв, що в школах багатьох країн обов’язково проводяться «5 хвилин жування» на уроках у молодших класах. Дiти пiд керiвництвом учителя пережовують протягом 5-7 хвилин будь-що жорстке (сушену грушу, моркву, яблуко, курагу).

Неприпустимо вживати велику кількість солодощiв, борошняної вуглеводистої їжі, особливо перед сном. Така дієта сприяє розвитку карiєсу. Однак позбавити дiтей утiхи з’їсти смачну цукерку, тiстечко або печиво було б жорстоко i практично неможливо. Краще навчитися їсти подiбнi ласощi вдень, пiсля основної їжi, нi в якому разi не перед сном. Пiсля вживання солодкого треба негайно почистити зуби або з’їсти твердий овоч, фрукт.

Гiгiєна порожнини рота є однією з головних складових у профiлактицi стоматологiчних захворювань. Чищення зубiв уранцi пiсля снiданку та перед сном повинне стати непорушним законом для кожного дорослого.

Чищення зубiв тим необхiднiше, чим менше в рацiонi людини овочiв, фруктiв, жорсткої їжi. Не слiд посилатися на дiдуся, який нiколи не чистив зуби, але до глибокої старостi не знав про захворювання зубiв. Дiдусь, напевно, не їв стiльки вуглеводiв, як ми, i в його рацiонi основними були овочi (особливо цибуля, часник). Щодо нас, то з такою «цивiлiзованою» їжею треба бути бiльш уважним до гiгiєни порожнини рота.

Щiтка для чищення зубiв повинна бути в мiру жорсткою (не дряпати ясна, але добре очищати), не дуже густою, щоб щетинки, згинаючись, заходили в мiжзубнi промiжки.

При нормальнiй емалi немає принципової рiзницi в тому, чим чистити – порошком чи пастою. Треба вибирати той засiб, пiсля якого зуби чистi, блискучi та в ротi – приємне вiдчуття свiжостi. При наявностi захворювань зубiв або ясен бажано одержати консультацiю стоматолога про iндивiдуальнi особливостi догляду за порожниною рота.

Напрямки руху щiтки повиннi бути рiзнi: горизонтальнi, вертикальнi, повздовжнi та поперечнi по жувальних, зовнiшнiх i внутрiшнiх поверхнях зубiв. Чищення займає мiнiмум 1,5-2 хвилини для того, щоб лiкувальнi компоненти, які мiстяться в зубних пастах, встигли проникнути до емалі зуба або слизової оболонки порожнини рота.

Зубнi еліксири мають слабку дезінфiкуючу властивiсть та усувають неприємний запах із рота.

Вiдчуття свiжостi в ротi дає i драже «Тік-так», тому що мiстить ментол. Воно краще, нiж м’ятна цукерка, бо майже позбавлене вуглеводiв.

Жувальнi гумки можуть покращити очищення зубiв механiчно, якщо не доступна зубна щiтка, а також примушують працювати жувальнi м’язи, що сприяє пiдсиленню кровообiгу в тканинах. Але з цiєю метою краще вживати ті, що не мiстять цукор (з ксилiтом або сорбiтом), i жувати їх не бiльше 15-20 хвилин пiсля їжi. Тривале та часте (бiльше 2-3 разiв на день) використання гумок може призвести до перевантаження слинних залоз i викликати їх виснаження, а в майбутньому - зменшення секрецiї слини та патологiчну сухiсть у ротi.

Крiм того, в перiод жування гумки починається рефлекторне видiлення секретiв шлунка, пiдшлункової залози та iнших травних залоз. Якщо в цей момент не дати шлунку їжi, може початися захворювання шлунково-кишкового тракту (панкреатити, виразкова хвороба тощо). Тому користуватися гумкою треба тiльки пiсля їжi.
У питаннях особистої гiгiєни порожнини рота, як i в питаннях харчування, багато iндивiдуальних варiантiв, якi можна уточнити у лiкаря-стоматолога з урахуванням ситуацiї в порожнинi рота та стану здоров’я. Зараз у продажу безлiч рiзноманiтних зубних паст, щiток, йоржикiв, ниток. Зубнi пасти профiлактичного напрямку, спрямованi на очищення зубiв, легку протизапальну та дезiнфiкуючу дiю за рахунок екстрактiв трав, можуть застосовуватись без призначень лiкаря.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відбілювання зубів в домашніх умовах

Але перш нiж застосовувати лiкувальнi пасти, потрiбно порадитись зi стоматологом. Оскільки ті, що спрямованi на запобiгання карiєсу, мiстять рiзну кiлькiсть фтору, солi кальцію, фосфору, мають добавки соди або солі (Фтородент, Новий жемчуг, 32, Орал-Бі, Маклінз, Аквафреш та iн.), тому дiтям та дорослим із рiзною активнiстю карiєсу потрiбнi рiзнi пасти. Є продукція з високою абразивною дiєю, щоб краще вiдбiлювати зуби (Blend-a-Med, Medic White, Brushing gel, Fiacla smokers, Fights plaque, Tartal control, Глистер, Сенситив та iн.).

Людям, у яких вже є прояви захворювань пародонта (запалення ясен, оголення шийок зубiв та iн.), крiм звичайного чищення зубiв щiткою лiкар може рекомендувати спецiальну гiгiєну мiжзубних промiжкiв флосами (нитки) або йоржиками.

Регулярне звернення до лiкаря допоможе не тiльки попередити захворювання, а й вилiкувати його на раннiй стадiї. Зуб може болiти або не болiти, але з кожним днем руйнуватися все бiльше i бiльше. Запалення ясен, рiзнi захворювання пародонта лiкуються тiльки на раннiх стадiях. Якщо зуби вже рухливi, як клавiшi, даремно вимагати вiд стоматолога повного вилiковування, вiн може тiльки полегшити страждання, але не вiдновити втрачене здоров’я.

Необхiдно пам’ятати, що лiкування i профiлактика захворювань ясен найбiльш ефективнi на раннiх стадiях, при перших ознаках хвороби. Тому навiть здоровiй людинi треба бувати у стоматолога не рiдше 1 разу на рiк. Вiдвiдування цього спеціаліста обов’язкове також із метою контролю за станом порожнини рота з точки зору розвитку пухлин.

Є ряд захворювань слизової оболонки порожнини рота (лейкоплакiя, гiперкератоз губ, ерозивнi хейлiти, хронiчнi трiщини губ тощо), що протiкають поволi i не завдають болю або iнших неприємностей, але мають схильнiсть перероджуватись у злоякiснi пухлини. Своєчасне їх виявлення та лiкування допоможе зберегти не тiльки здоров’я, а й життя людини.

Необхідно з дитинства придiляти увагу гiгiєнi порожнини рота, грамотно харчуватись, давати зубам жувальне навантаження, регулярно вiдвiдувати стоматолога – i ви збережете свої зуби, а значить, забезпечите здоров’я всьому органiзму.

Схожі матеріали:
👁 355
Категорія: Актуально
Теги: чищення зубiв, Гiгiєна порожнини рота, Зубнi еліксири, Тренування жувального апарату

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Код *:

СВІЖІ ПУБЛІКАЦІЇ