Архів новин    Новини Гребінки    Новини Полтавщини    Новини району    Події    Суспільство    Освіта    Культура    Здоров'я    Спорт    Технології    Новини Полтавщини TV   

Суспільство
11.01.2013
Українцям радять не займатись "безумним" вкладанням грошей до банків

Чи будуть банки у змозі в новому році повертати гроші вкладникам, чи в Україні розпочнеться нова банківська криза?

Українцям радять не займатись "безумним" вкладанням грошей до банків

Українські експерти застерігають, що у новому році цілком ймовірні проблеми в банківському секторі, зокрема, з поверненням депозитів вкладникам. Проте думки економістів щодо масштабів подібної банківської кризи розійшлися.

Одні наголошують на неминучих проблемах у банківському секторі та називають вкладання коштів у банки безумством, інші більш оптимістично оцінюють ситуацію та радять, у якій валюті і як краще зберігати заощадження.

Депозити в банках – "повне безумство"


Проблеми із поверненням банківських депозитів у 2013 році цілком імовірні, наголосив директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін, що, за його словами, обумовлено кільком чинниками.

Передусім це пов'язано з тим, що українська банківська система і досі не одужала після кризи 2008 року. Адже, на думку економіста, криза не подолана, а просто почався її наступний етап.

"До 2008 року була зростаюча частина циклу кризи, а тепер вона спадає, і цей період може тривати 25-30 років. У підсумку покращення стану світового банківського сектору не відбуватиметься, а, отже, не буде позитивних змін на краще в цій сфері і в Україні", – пояснив Соскін.

Другий чинник, за словами економіста, полягає в тому, що Україна і досі не очистила банківську систему після кризи, через що банки, які зазнали крах в той час, "лежать каменем", який тягне на дно всю банківську систему країни.

Третій чинник – вихід із банківського поля України цілої групи потужних західних банків. Цього року, на думку експерта, з країни можуть піти ще кілька банків, що пояснюється несприятливими умовами для ведення підприємницької та фінансової діяльності в Україні, а також складною ситуацією, що склалася у материнських структурах цих банків у європейських країнах.

"Іноземні банки жертвують Україною, бо вона знову увійшла у відкриту фазу падіння (за підсумками 2012 року падіння промислового виробництва склало, як мінімум, 5%, ВВП – близько -1%). Це серйозний дзвоник для всієї банківської системи", – наголосив експерт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В ОДА підсумували, як забезпечують житлом чорнобильців та інтернаціоналістів

Четвертим чинником Соскін назвав те, що українська банківська система не видає кредитів, і банки живуть виключно за рахунок того, що беруть депозити у населення та юридичних осіб і купляють різні боргові зобов'язання.

"Це – абсолютно ненормальна форма життєдіяльності банківського капіталу. Тому що банківський капітал передусім повинен фінансувати розвиток процесу відтворення, а наші банки перетворилися на лихварів", – вважає експерт.

Всі ці чинники, за словами Соскіна, свідчать про те, що банківська сфера не може бути здоровою, якщо вся економіка країни хвора.

"За таких умов нести депозити в банки, які дихають на ладан, подібно до смерті. Питання в тому – де слабка ланка, і який банк прорве. Як у 2008 році все почалося з Промінвестбанку", – наголосив він.

Експерт радить поки що утриматися від того, аби відкривати депозити.

"Хіба що в російські банки, які більш-менш тримаються сьогодні. Хоча це доволі специфічні "доньки" російських банків, які в будь-який момент, якщо почнеться криза, теж можуть сказати, що не повертатимуть депозити", – уточнив економіст.

Олег Соскін вважає, що січень банки ще витримають, але вкрай складними будуть лютий та березень. Тому він радить зараз взагалі не тримати в банках депозити, а якщо тримати, то в золоті.

"Оскільки обвал гривні може відбутися у лютому-березні, тримати в банках гривневі та навіть валютні депозити дуже небезпечно. У гривні я б не тримав навіть місячні й тримісячні депозити, бо за нинішньої монетарної політики нести свої гроші в комерційні банки є повним безумством", – підсумував експерт.

Банки погублять високі ставки?

Старший дослідник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Віталій Кравчук запевнив ТСН.ua, що підстав для серйозних проблем із поверненням депозитів цього року поки що немає. Проте він зазначив, що якщо зберігатимуться високі процентні ставки за депозитами, та вартість залучення коштів банками буде настільки ж високою, як зараз, то, звичайно, позитивно на банківській сфері це не позначиться.

"Якоїсь негайної та конкретної небезпеки зараз немає. Хоча, звичайно, ситуація має потенціал до погіршення у середньостроковому плані, і проблеми можуть виникати, якщо зберігатимуться високі процентні ставки як нині", – додав економіст.

Кравчук зазначив, що з одного боку є велика ймовірність, що курс гривні по відношенню до долара суттєво змінюватиметься, але з іншого – ставки по вкладах у гривнях є суттєво вищими, ніж по вкладах в іноземній валюті. Тому, на думку експерта, є сенс робити вклади і в гривнях, і в іноземній валюті, якщо заощадження достатньо великі, якщо ні – лишати в тій валюти, в якій вони є.

Проблеми будуть у невеликих банків


Проблеми з поверненням депозитів можуть бути цього року у невеликих банків, які вибудовували "депозитну піраміду", тобто пропонували завідомо високі ставки депозитів, вважає завідуючий відділом економічної та соціальної стратегії Національного інституту стратегічних досліджень, президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло.

Великі системні банки, на думку економіста, зуміють працювати нормально. За його словами, їм доведеться ретельно продумувати політику зацікавлення людей у тому, щоб вони подовжували депозити, при цьому це буде непросто, адже, за прогнозами експертів, цього року знижуватимуться депозитні ставки.

"Темпи інфляції торік були навіть від'ємні, а рівень ставок дуже високий, тож ці показники мають бути приведені у справедливу відповідність. На мою думку, люди будуть зацікавленні у збереженні коштів у банках, тому що банки продемонстрували свою надійність. Може відбутися просто зміна потоків – від більш дрібних до більш серйозних банків", – зазначив економіст.

Жаліло переконаний, що оптимальний варіант – зберігати кошти в тій валюті, в якій вони отримані, і "не кидатися з валюти в валюту", бо це може створити додаткові ризики.

"При цьому, звичайно, слід вибирати надійний серйозний банк, який має репутацію, тривалу історію існування, та в жодному разі не купуватися на обіцянки захмарних відсоткових ставок", – порадив експерт.

Надія Майна,
ТСН


Схожі матеріали:
👁 936
Категорія: Суспільство
Теги: Вклади, депозит, банк, гроші, українці
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Код *:

НАЙБІЛЬШ ЧИТАЄМІ