Як захистити своє право на землю


Як захистити своє право на землю

Як захистити своє право на землюВ статті 152 Земельного кодексу України визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов’язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (наприклад, вимога про усунення перешкод у здійсненні права користування земельною ділянкою при самовільному зайнятті земельної ділянки).

Отже, розглянемо детальніше, які саме способи захисту прав на земельні ділянки передбачено законодавцем:  
1) Визнання прав.

Необхідність у використанні такого способу захисту виникає тоді, коли право на землю (власності, користування) оспорюється, заперечується іншими особами або створюється неможливість реалізації особою свого права власності на землю або землекористування у зв’язку з наявністю сумнівів у інших осіб або втратою належних правовстановлюючих документів на земельну ділянку.

В даному випадку вимога про визнання права в судовому порядку зазвичай спрямовується не до відповідача, а безпосередньо до суду, який повинен підтвердити та визнати наявність чи відсутність у позивача оспорюваного права (власності або користування) на землю. В такому випадку мова буде йти про окреме провадження, тобто про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

2) Відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.

У випадках самовільного зайняття земельних ділянок, псування земель, що належать власникам або перебувають у користуванні, засмічення промисловими або іншими відходами, проведення на землях розвідувальних робіт та в інших випадках виникає необхідність відновлення стану таких земель до того, який існував до порушення прав землевласників та землекористувачів.

На практиці досить поширеним способом відновлення стану земельної ділянки при її самовільному зайнятті є вимога знесення самовільно побудованих будівель та споруд, які були збудовані за час незаконного використання земельних ділянок.

3) Визнання угоди недійсною

Відповідно до вимог статей 203-207, 215-236 Цивільного кодексу України недійсними є ті угоди, які не відповідають вимогам закону. За загальним правилом правовими наслідками визнання угод недійсними є настання реституції, тобто обов’язок сторін повернути одна одній все, що було одержане за угодою, а у разі неможливості повернути одержане в натурі – відшкодувати його вартість у грошовій формі, якщо інші наслідки недійсності угод не передбачені законом.

4) Визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування

Особливістю цього способу захисту прав на землю є те, що відповідачами виступають органи, наділені владними повноваженнями (органи місцевого самоврядування, органи виконавчої влади).

Визнання рішень органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади недійсними здійснюється в судовому порядку.

5) Відшкодування заподіяних збитків

 Порядок відшкодування заподіяних збитків встановлений ст.ст. 611, 1166 Цивільного кодексу України, ст. 157 Земельного кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів «Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» від 19.04.1993 № 284. Крім того, слід зазначити, що можливе здійснення відшкодування шкоди, завданої внаслідок правомірних дій органів влади, такі випадки передбачені ст. 156 Земельного кодексу України.

Даний перелік способів захисту прав на земельні ділянки не є вичерпним. Особа може застосовувати і інші способи захисту прав на земельні ділянки в межах чинного законодавства України.
 
Головний спеціаліст відділу
«Гребінківське бюро правової допомоги»
Зоя Скляр
пров. Спортивний, 11, м. Гребінка


Схожі матеріали:

Категорія: Правова допомога
Переглядів: 1337 | Теги: права, захист, земельна ділянка
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Код *:ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


Правове регулювання прав та обов’язків о...

/_pu/47/94339938.jpg
Захист від коронавіруса. Основні помилки...

/_pu/48/16865389.jpg
10 хвилин заради здоров'я: нові дані...

/_pu/51/48146987.jpg
Сексуальные тренды 2019

/_pu/51/16667962.jpg
Офтальмологи вважають, що популярна проц...

/_pu/51/27607183.jpg
Курси китайської мови в школі Лаоши в Ки...

/_pu/49/92014162.jpg
Йога полегшує симптоми від депресії

/_pu/51/16462353.jpg
Названі п'ять ознак алергії на алког...

/_pu/50/64082545.jpg
По каком принцыпу работает антирадар для...

/_pu/48/67343698.jpg
Кращі косметологічні процедури для шкіри...

/_pu/49/15066728.jpg
Как выбрать гаражные ворота?

/_pu/47/62348952.jpg
Як зміцнити імунну систему вітаміном D п...

/_pu/51/69490852.jpg

Гребінка | Гребінківський міський сайт Grebenka.com © 2020