Архів новин    Новини Гребінки    Новини Полтавщини    Новини громади    Події    Суспільство    Освіта    Культура    Здоров'я    Спорт    Технології    Новини Полтавщини TV   



 
Правова допомога Поради спеціаліста Порадник "Поліція під контролем"


Спільне чи особисте: що є особистою приватною власністю кожного з подружжя?


Спільне чи особисте: що є особистою приватною власністю кожного з подружжя?

При поділ майна між подружжямПри поділі майна між подружжям, одним із перших питань, яке виникає, і щодо якого точиться більшість суперечок, це чи є певне майно спільною власністю подружжя, а відтак підлягає поділу у разі розірвання шлюбу, чи є воно особистим майном одного з подружжя – і таким чином так і залишиться у його (або її) приватній власності.

Відповідь на це питання дає Сімейний кодекс України та судова практика, яка склалася при застосуванні норм сімейного та цивільного законодавства.

Отож, Сімейний кодекс України передбачає два можливих правових режими майна у подружжя:
 
• особиста приватна власність дружини та чоловіка;
• спільна сумісна власність подружжя.
 
Розглянемо режим особистої приватної власності дружини або чоловіка, визначимо в яких випадках майно не може вважатися спільним, і як підтвердити особисту належність майна одному з подружжя.

Особиста приватна власність кожного з подружжя — це те майно, яке належить лише одному з подружжя і на яке не поширюється сімейно-правовий принцип спільності майна подружжя. Щодо цього майна кожен із подружжя має право самостійно здійснювати правомочності власника.

Об’єктний склад майна, що є особистою приватною власністю дружини або чоловіка, визначений ст. 57 Сімейного кодексу України, а саме:
 
1. Майно набуте чоловіком або дружиною до шлюбу. Найкраще підтвердження набуття майна до шлюбу, звичайно, є документ, в якому прямо вказується дата набуття такого майна та особа, яка його набула.

2. Майно, набуте чоловіком або дружиною за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування. Підтвердженням отримання майна в процесі дарування або спадкування є договір дарування та свідоцтво про право на спадщину, які видаються нотаріусом по завершенню процесу дарування чи спадкування.

3. Майно, набуте чоловіком або дружиною за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто. Підтвердити походження власності грошових коштів є надзвичайно складною задачею. Але все ж таки, є ситуації, які класично підпадають під такий пункт. Наприклад, коли майно було придбано за кошти, які знаходилися на рахунку в банку, який був успадкований одним з подружжя при цьому, розрахунок за куплене майно зроблено в безготівковій формі, що є доказом витрачання коштів з відповідного рахунку на відповідну покупку.

4. Житло або земельна ділянка, придбані під час шлюбу одним з подружжя внаслідок приватизації. Про це повинні свідчити відповідні документи отримані при приватизації такого майна.

5. Речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді коли вони були придбані за рахунок спільних коштів. У випадку із речами індивідуального користування і коштовностями сам факт наявності відносять їх до особистої приватної власності того з подружжя, кому вони належать.

6. Премії, нагороди, які чоловік або дружина одержали за особисті заслуги. До таких премій, як свідчить практика, суди не відносять премії, отримані особою як частина заробітної плати, а тому вони є спільною власністю подружжя. Суд може визнати за другим з подружжя право на частку цієї премії, нагороди, якщо буде встановлено, що він своїми діями сприяв її одержанню.

7. Кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка належала дружині або чоловіку, а також як відшкодування завданої їй, йому моральної шкоди.

8. Страхові суми, одержані нею/ним за обов’язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, що були особистою приватною власністю кожного з них.

9. Майно, визнане судом особистою приватною власністю дружини/чоловіка як таке, що було набуте нею/ним за час їхнього окремого проживання  у зв’язку з фактичним припиненням шлюбних відносин. В цьому випадку потрібно довести в суді факт окремого проживання та придбання майна саме в цей проміжок часу.

Також варто зазначити, що подружжя, укладаючи шлюб, можуть також укласти нотаріально посвідчений шлюбний договір, в якому встановити факт того, що придбане майно під час шлюбу, в незалежності від наявності вказаних вище фактів, буде особистою власністю того із них, хто його придбав.
 
Головний спеціаліст відділу
«Гребінківське бюро правової допомоги»
Зоя Скляр
пров. Спортивний, 11, м. Гребінка


Схожі матеріали:

👁 1695
Категорія: Правова допомога
Теги: подружжя, майно



Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]



ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


Що в жодному разі не можна робити з цибу...

/_pu/70/15989450.jpg

Експерти рекомендують завжди возити з со...

/_pu/70/16389617.jpg

Як боротися з апатією: від цього стану н...

/_pu/70/38380339.jpg

Які шарфи та снуди практичніше обирати д...

/_pu/70/58192117.jpg

Вибираємо ідеальний бюстгальтер з пороло...

/_pu/70/74153786.jpg

Чем частная педиатрия отличается от госу...

/_pu/70/75064883.jpg

Как предотвратить повреждение зрительног...

/_pu/70/18888637.jpg

Які існують стилі сексуальної нижньої бі...

/_pu/70/85115414.jpg

Диспареунія: що робити, якщо відчуваєтьс...

/_pu/70/06587070.jpg

Коли треба сіяти розсаду на помідори

/_pu/70/55613811.jpg

Обробка смородини навесні: чим бризкати ...

/_pu/70/26212100.jpg

Найкращий спосіб підвищення потенції у ч...

/_pu/70/52734467.jpg