Архів новин    Актуально    Шкільний екран    Зверніть увагу!    Соціальний захист     Гребінківська ОТГ    Лубенська РДА    Прес-реліз    Технології    Новини Полтавщини TV   


23.04.2016
Вербна Неділя - 24 квітня
«Не я б’ю, верба б’є! Будь здоровий, як вода, сильний, як верба, багатий, як земля!»

Вербна Неділя - 24 квітняВ останні роки все більше стали цікавитися питаннями релігії і почитати православні свята. Однак далеко не всі можуть розповісти про Вербне Воскресіння, його традиціях і звичаях.

Вербна неділя (або Вхід Господній у Єрусалим) названий перехідним святом.

Він випадає на шостий недільний день Великого посту. Це одне з 12-ти головних (двунадесятих) свят православного народу, які є ознакою наближення Великодня.

Що православні святкують, і в чому суть свята?

Кожен з 4-х євангелістів (Лука, Іван, Марк і Матвій) описав те, як проходило це дійство.
Саме по собі свято вкрай важливе для кожного віруючого, так як вхід Ісуса в Єрусалим з'явився символом початку його страждань в ім'я людства, на які він пішов з доброї волі. Ісус в'їхав у місто на ослі, що означало просту суть в'їзду в ті часи всіх переможців і земних правителів у Єрусалим на цих тварин. При цьому народ зустрічав своїх правителів і переможців вигуків радості з одночасними помахами гілочки пальми.

Однак сам Ісус перебував у місто не в якості царя землі або переможцем, а в якості царя з Небесного царства, який зміг перемогти смерть і первородне гріхопадіння. Він точно бачив, що його очікує. Він знав, що смерть його земного тлінного тіла неминуча, але це було необхідно в ім'я спасіння людей.

Також в Східних країнах в'їзд в поселення на віслюку означав мир, а на коні – війну. У той період Іудеєю заволоділи римляни. Самі ж корінні жителі Іудеї з нетерпінням чекали, коли згідно священного писання з'явиться визволитель від імені Господа і допоможе їм. Спасителя зустрічали як Месію, оскільки вже прокотився слух про те, як він воскресив Лазаря.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сьогодні — Вербна неділя

Юдеї, дотримуючись своїх традицій, зустрічали Ісуса як Царя, змахуючи гілками пальми, розкидаючи квіти і розстилаючи перед ним свої шати. При цьому кожен радісно вигукував «Осанна» з короткою молитвою.

Слово «Осанна» означало давній урочистий молитовний вигук «Спаси, ми благаємо!».

Своїм входом в Єрусалим Христос виконав давнє пророцтво. Ті ворота, через які він в'їжджав в місто, збереглися і донині, тільки багато століть вони стоять наглухо замуровані.

У нас свято стали називати Вербною неділею, так як у нас не ростуть пальми, а ростуть верби, стали своєрідним символом цього дня. Крім верби до символів свята відносяться і ветки (вербові гілочки).

Ще Вербну неділю іменують «Тижнем вайі». Слово «ваія» з грецької перекладається, як гілка пальми.

Якщо дивитися латинська назва урочистого дня, то воно звучить як «Dominica in palmis». Воно перекладається як «Господній день в пальмах». Сучасні представники європейських країн називають цей день «Palm Sunday».

Як святкувати?

Напередодні перед святом на суботній вечірній службі (на всеношній) у храмах нашої країни висвітлюються гілочки верби. Відразу після прочитання Євангелія йде читання 50-го псалома. Далі йде освітлення верб святою водою. Як тільки верби окроплені водою, їх роздають присутнім в храмі. Отримавши гілочку, парафіяни чекають закінчення церковної служби вже з вербочкою і свічками в руках.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Не я б’ю, верба б’є! Будь здоровий, як вода, сильний, як верба, багатий, як земля!»

Як правило, кроплять верби і святкову Недільну службу на Літургії в ім'я Іоанна Златоуста.

Святкові традиції, прикмети та звичаї

У Вербну неділю в обов'язковому порядку проводився обряд патріаршої їзди на білому коні, якого споряджали за типом спорядження осла. Це було символічним дійством, що нагадував вхід Господній в Єрусалим.

З Лобного місця патріарх обдаровував парафіян вербами і листочками папороті. За гілочкою до нього могли підійти як сам цар, так і простий люд.

Отриману в дар вербу християни зберігали весь рік. Ними прикрашали те місце, де стояли ікони в домі. Цей звичай зберігання верб дійшов і до наших днів.

У деяких районах нашої країни освячені вербички вкладали в руки небіжчиків, що символізувало віру в Христа, і завдяки їй можливу перемогу смерті. Якщо померлий переможе смерть, то він обов'язково воскресне і буде зустрічати Ісуса з гілочкою.

Для віруючих православних у святковий день дозволялося їсти рибні страви. Наші предки були впевнені в тому, що висвітлені гілки, що зберігаються в домі весь рік, оберігають мешканців і худобу від злих духів. Вони вірили, що гілочка захищає людей від псування, пристріту та усіляких життєвих негараздів.

З цим днем  люди пов'язували безліч звичаїв і прикмет. Приміром, було наступна правильна розвага: як тільки закінчувалася служба, освітленій вербочкой постукували дітей, всіх рідних і знайомих людей, примовляючи прості слова «Будь здоровий, як верба».

До першого вигону на луки худобі підсовували пожувати кілька гілочок верби, щоб вона не пропадала. Найчастіше верби викладали в хліві, так як це, за давнім звичаєм допомагало відганяти всю нечисть і надавати здоров'я мешканцям будинку.

Дівчат, ще не знайшли нареченого або тільки що стали дружинами, злегка прихлестивали вербочкою. Цей жест дозволяв жінці в майбутньому народжувати багато здорових діточок. Неспроста для цього звичаю вибирали вербу, адже саме вона в нашій країні була найсильнішим і живучим деревом. Це підтверджує і повір'я, згідно з яким, якщо увіткнути будь-яку гілку цього дерева в землю, то вона виживе і дасть пагони. У зв'язку з цим на вербу покладали надії на благополуччя і здоров'я.

Якщо у людини намічалося якесь важливе діло, у Вербну неділю їй належало з'їсти три бруньки освітленої рослини, запивати святою водою, думаючи про важливій справі. Верба забезпечувала людину удачею. Але все ж часто користуватися таким методом було не можна. Не варто турбувати по дрібницях благородне дерево, інакше проблеми могли накатиться горою.

Деяким людям верба допомагала у справах любовного плану. За  звичаєм дівчині належало з раннього ранку Вербної неділі думати про коханого, не обращавшем на неї увагу. А до вечора улюблений неодмінно б переступив поріг її дому, щоб запросити на прогулянку.

Цілком ймовірно, верба насправді здатна творити чудеса, а можливо, що сила думки матеріальні. У будь-якому випадку, якщо загадати найпотаємніше бажання у Вербну неділю, то воно неодмінно збудеться набагато швидше, ніж, якщо зробити це в звичайний день.

Як правило,  перед святом організовувалися спеціальні базарчики. На таких базарах можна було прикупити не тільки самі гілочки, але і безліч всіляких дивовижних саморобних речей: книг, іграшок, солодощів і частувань. До кожної жменьці верби православні намагалися прив'язати ангела, якого називали «вербним херувим».

В більшості хат у день свята люди варили особливу кашу з додаванням вербових бруньок. Така каша вважалася цілющою, З цим святом  було пов'язано безліч прикмет. Приміром, якщо на вербну неділю був сильний мороз, то це говорило про гарний урожай ядровими хлібів.

Схожі матеріали:
   Категорія: Актуально | Переглядів: 1182
Теги: Вербна неділя, церковне свято, Свято, Квітень | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Код *:

СВІЖІ ПУБЛІКАЦІЇ