Архів новин    Новини Гребінки    Новини Полтавщини    Новини громади    Події    Суспільство    Освіта    Культура    Здоров'я    Спорт    Технології    Новини Полтавщини TV   



 
Поради на всі випадки життя Дизайн інтер'єру та ремонт Дача, сад та город
Авто, вело, мото Мистецтво


Що треба знати про гриби


Що треба знати про гриби

З початком грибного сезону, любителі грибів хочуть отримати від них користь і задоволення. Але гриби мають як позитивні, так і негативні сторони.

За вмістом білку гриби часто називають «лісним м’ясом». Але слід відзначити, що  білок грибів за будовою та властивостями дуже відрізняється від рослинного білку горіхів та бобових і гірше засвоюється організмом людини.

А хітин, що міститься в грибах, може викликати розлад шлунку, особливо у дітей, в яких ще недостатньо розвинута ферментна система для нормального засвоєння грибного хітину.

Екстрактивні речовини, що містяться в грибах, при їх термічній обробці переходять в летучу форму і викликають підвищену секрецію шлунку. Тому грибні бульйони рекомендуються людям з пониженою кислотністю та недостатньою секрецією шлункового соку.

Сирі гриби містять не замінимі амінокислоти, ферменти, вітаміни групи В1, В2, D, PP, A і С. В них багато цинку, кальцію, калію та фосфору. Але при приготуванні страв вони легко втрачають частину корисних речовин. Після жарки та тушкування в грибах залишається лише білок, хітин та незначна кількість мінералів. Максимально зберігає корисні властивості грибів такий їх вид приготування, як квашення. Найбільше корисних речовин в шляпках грибів.

Незважаючи на низьку калорійність, гриби не відносяться до дієтичних харчових продуктів. Навпаки, це їжа здорових людей.

Гриби промислового виробництва: печериці (шампіньйони) та гливи (вєшенки) не мають смаку та аромату лісових грибів, в них менше білку та мінералів, але з другої сторони, вони легше засвоюються організмом людини, і не містять токсинів, що виключає можливість отруєння.

Гриби як «губка», адсорбують із ґрунту та повітря важкі метали, свинець, кобальт, а також радіонукліди та пестициди.

Грибні отруєння одні із самих небезпечних.

Гриби, залежно від вмісту і складу токсинів, поділяють на їстівні, умовно їстівні та отруйні. В Україні близько 80 видів потенційно небезпечних грибів, з них 10 видів смертельно отруйних. Особливо багато отруйних та смертельно отруйних серед пластинчатих грибів, що ростуть в степовій та лісостеповій зоні, в т.ч. і в Київській області.

Залежно від клінічних проявів отруєнь, зумовлених дією токсинів, отруйні гриби поділяються на 3 основні групи:
гастроентеротропні (уражають шлунково-кишковий тракт) – ентомола отруйна, рядовка отруйна, опеньок несправжній сірчано-жовтий, печериця отруйна, тощо.
нейротропні (уражають нервову систему) – іноцибе Патуйяра, мухомор червоний, мухомор пантери новий, тощо.
Гепатонефротропні (уражають печінку та нирки) – бліда поганка (зелена, біла і жовта), сморж звичайний, павутинник оранжево-червоний, гриб-зонтик коричнево-вишневий.

Гриби першої групи зумовлюють порівняно легкі отруєння з коротким латентним (скритим) періодом – 2-3 години, симптоми гострого гастроентериту і загальної інтоксикації ( різкий біль у надчеревній ділянці, нудота, блювота, пронос), без ураження печінки, нирок і центральної нервової системи. Смертельні випадки фактично відсутні.

Гриби другої групи містять отруйні речовини нейротропного типу дії (алкалоїди мускарин, мускаридин, а також біогенні аміни та іботенову кислоту. Скритий латентний період при отруєнні даною групою грибів становить 2-3 години і характеризується симптомами гострого гастроентериту, вегетативного розладу, ураженням центральної нервової системи, порушенням кровообігу, тощо. Смертельні випадки трапляються рідко.

Отруєння третьою групою грибів є найнебезпечнішими для людини. Скритий період у разі отруєння триває від 6 до 12 годин. Клінічний перебіг характеризується жорсткими проявами гастроентериту, зневоднення організму, ураженням центральної нервової системи, розвитком токсичного гепатиту, нефриту, нефро-нефриту і серцево-судинної недостатності. При отруєнні блідою поганкою смерть наступає у 80-90% випадків. Токсин блідої поганки не руйнується після жодного з видів кулінарної обробки грибів. Отруїтися можна навіть з’ївши третину гриба.

Бліда поганка належить до пластинчатих грибів, тому її нерідко приймають за сироїжку чи печерицю.

Варто зауважити, що і їстівні гриби за несприятливих екологічних умов (поблизу складів отрутохімікатів, хімічних комбінатів, автомобільних доріг, теплових електростанцій тощо) можуть набувати токсичних властивостей. За даних умов гриби адсорбують токсичні сполуки і можуть стати  причиною атипових отруєнь.

Вживання їстівних грибів але старих, перезрілих, або після тривалого зберігання, також може стати причиною захворювання.

Гриби належать до продуктів, які швидко псуються, тому переробляти їх треба в день збирання. Деякі їстівні та умовно їстівні гриби (зеленуха, синяк, дубовик) містять отруйні речовини, що не розчиняються шлунковим і кишковим соком, але розчиняються алкоголем, тому споживання цих грибів разом з алкоголем може спричинити тяжке отруєння.

Якщо ви все-таки в домашніх умовах консервуєте гриби, то потрібно їх ретельно промити, а перед вживанням обов’язково прокип’ятити, так як ботулотоксин при нагріванні руйнується.

Якщо після вживання грибів у вас виникли симптоми отруєння: слиновиділення, нудота, блювота, болі в животі, проносу ще може не бути, то ви повинні:
- негайно викликати швидку медичну допомогу;
-штучно викликати блювоту;
-промити шлунок до повного видалення рештків їжі;
-для видалення токсинів із кишечника дати проносне (дві столові ложки магнію сульфату на один стакан води);
-дати таблетки активованого вугілля, сорбексу, смекти, або інших адсорбентів;
-для компенсації обезводнення організму, обумовленого блювотою та проносом, дати потерпілому прохолодний міцний чай, каву чи трохи підсолену воду;
-категорично забороняється давати будь-які ліки та алкоголь.
Госпіталізації підлягають всі члени сім’ї, які вживали гриби навіть в незначній кількості і на момент прибуття лікаря не мають ознак отруєння. Ці ознаки  можуть виникнути через 2 – 3 доби.

Тільки негайна госпіталізація у відділення реанімації або токсикології може врятувати життя.


Схожі матеріали:

👁 5867
Категорія: Дача, сад та город
Теги: шлунково-кишковий тракт, отруєння, Гриби



Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]



ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


Як підвищити приживаність живців троянд ...

/_pu/70/30499224.jpg

Як романтичні фільми руйнують наше уявле...

/_pu/69/91573937.jpg

Поради, як чуттєво роздягнутися перед св...

/_pu/70/86343835.jpg

Прозора жіноча спідня білизна - гарні ко...

/_pu/70/70398749.jpg

Вибираємо ідеальний бюстгальтер з пороло...

/_pu/70/74153786.jpg

Посів петрушки: коли і як садити?

/_pu/70/46973056.jpg

Як вдало посіяти помідори?

/_pu/70/16157690.jpg

Чем частная педиатрия отличается от госу...

/_pu/70/75064883.jpg

Як побудувати та не зруйнувати стосунки

/_pu/70/52442605.jpg

Чи бувають у чоловіків множинні оргазми ...

/_pu/70/36689841.jpg

Найкращий спосіб підвищення потенції у ч...

/_pu/70/52734467.jpg

Диспареунія: що робити, якщо відчуваєтьс...

/_pu/70/06587070.jpg