Архів новин    Новини Гребінки    Новини Полтавщини    Новини району    Події    Суспільство    Освіта    Культура    Здоров'я    Спорт    Технології    Новини Полтавщини TV   Основні типи хімічного зв'язку

Іонний зв'язок. Ковалентний полярний зв'язок. Водневий зв'язок

Основні типи хімічного зв'язку

Вам відомо, що атоми можуть з'єднуватися один з одним з утворенням як простих, так і складних речовин. При цьому утворюються різного типу хімічні зв'язки: іонна, ковалентний (неполярні і полярна), металева і воднева.

Одне з найбільш істотних властивостей атомів елементів, що визначають, який зв'язок утворюється між ними - іонна або ковалентний, - це електронегативність, тобто здатність атомів у сполуці притягувати до себе електрони.

Умовну кількісну оцінку електронегативності дає шкала відносних електроотріцательностей.

У періодах спостерігається загальна тенденція зростання електроотріца-ності елементів, а в групах - їх падіння. Елементи по електроот-ріцательностям розташовують у ряд, на підставі якого можна порівняти електронегативності елементів, що знаходяться в різних періодах.

Тип хімічного зв'язку залежить від того, наскільки велика різниця значень електроотріцательностей з'єднуються атомів елементів. Чим більше відрізняються по електронегативності атоми елементів, що утворюють зв'язок, тим хімічна зв'язок полярності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нітратна й ортофосфатна кислоти. Їх фізичні та хімічні властивості

Провести різку межу між типами хімічних зв'язків не можна. У більшості з'єднань тип хімічного зв'язку виявляється проміжним; наприклад, сильнополярная ковалентний хімічний зв'язок близька до іонної зв'язку. В залежності від того, до якого з граничних випадків ближче за своїм характером хімічна зв'язок, її відносять або до іонній, або до ковалентного полярного зв'язку.

Іонний зв'язок

Іонний зв'язок утворюється при взаємодії атомів, які різко відрізняються один від одного по електронегативності. Наприклад, типові метали літій (Li), натрій (Na), калій (K), кальцій (Ca), стронцій (Sr), барій (Ba) утворюють іонну зв'язок з типовими неметалами, в основному з галогенами.

Крім галогенідів лужних металів, іонний зв'язок також утворюється в таких з'єднаннях, як луги та солі. Наприклад, в гідроксиді натрію (NaOH) і сульфат натрію (Na2SO4) іонні зв'язки існують тільки між атомами натрію і кисню (решта зв'язку - ковалентні полярні).

Ковалентний неполярний зв'язок.При взаємодії атомів з однаковою електроотріца-ності утворюються молекули з ковалентним неполярний зв'язком. Такий зв'язок існує в молекулах наступних простих речовин: H2, F2, Cl2, O2, N2. Хімічні зв'язки в цих газах утворені за допомогою загальних електронних пар, тобто при перекривання відповідних електронних хмар, зумовленому електронно-ядерною взаємодій-наслідком, які здійснює при зближенні атомів.

Складаючи електронні формули речовин, слід пам'ятати, що кожна загальна електронна пара - це умовне зображення підвищеної електронної щільності, виникає внаслідок перекривання відповідних електронних хмар.

Ковалентний полярний зв'язок

При взаємодії атомів, значення електроотрецательностей яких відрізняються, але не різко, відбувається зміщення загальної електронної пари до більш електронегативного атома. Це найбільш поширений тип хімічного зв'язку, якої зустрічається як в неорганічних, так і органічних сполуках.

До ковалентним зв'язкам в повній мірі відносяться і ті зв'язки, які утворені по донорно-акцепторним механізмом, наприклад в іонах гідроксонію і амонія.

Металевий зв'язок

Зв'язок, що утворюється в результаті взаємодії відносите-льно вільних електронів з іонами металів, називаються металевої зв'язком. Цей тип зв'язку характерний для простих речовин-металів.

Сутність процесу освіти металевої зв'язку полягає в наступному: атоми металів легко віддають валентні електрони і перетворюються на позитивні заряджені іони. Щодо свобо-дние електрони, що відірвалися від атома, переміщаються між положи-тільних іонами металів. Між ними виникає металева зв'язок, тобто Електрони як би цементують позитивні іони кристал-вої решітки металів.

Водневий зв'язок

Зв'язок, який утворюється між атомів водню однієї молекули і атомом сильно електронегативного елемента (O, N, F) іншої молекули, називається водневим зв'язком.

Може виникнути питання: чому саме водень утворює таку специфічну хімічну зв'язок?

Це пояснюється тим, що атомний радіус водню дуже малий. Крім того, при зсуві або повній віддачі свого єдиного електрона водень набуває порівняно високий позитивний заряд, за рахунок якого водень однієї молекули взаємодіє з атомами електронегативних елементів, мають частковий негативний заряд, що виходить до складу інших молекул (HF, H2 ¬ O, NH3).

Розглянемо деякі приклади. Зазвичай ми зображуємо склад води хімічною формулою H2O. Однак це не зовсім точно. Правильніше було б склад води позначати формулою (H2O) n, де n = 2,3,4 і т. д. Це пояснюється тим, що окремі молекули води пов'язані між собою за допомогою водневих зв'язків.

Водневий зв'язок прийнято позначати точками. Вона набагато більш слабка, ніж іонна чи ковалентная зв'язок, але більш сильна, ніж звичайне міжмолекулярної взаємодії.

Наявність водневих зв'язків пояснює збільшення об'єму води при пониженні температури. Це пов'язано з тим, що при зниженні температури відбувається зміцнення молекул і тому зменшується щільність їх «упаковки».

При вивченні органічної хімії виникало і таке питання: чому температури кипіння спиртів набагато вище, ніж відповідних вуглеводнів? Пояснюється це тим, що між молекулами спиртів теж утворюються водневі зв'язки.

Підвищення температури кипіння спиртів відбувається також всле-дствіе укрупнення їх молекул.

Водневий зв'язок характерна і для багатьох інших органічних сполук (фенолів, карбонових кислот та ін.) З курсів органічної хімії і загальної біології вам відомо, що наявністю водневого зв'язку пояснюється вторинна структура білків, будова подвійної спіралі ДНК, тобто явище компліментарності.


Схожі матеріали:

Категорія: Хімія
Переглядів: 50298 | Теги: Іонний зв'язок, Водневий зв'язок, Ковалентний полярний зв'язок, хімія

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Код *:ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ


Свадьба в стиле Бохо: идеи создания боге...

/_pu/62/47163956.jpg

Який доступний та смачний продукт знизит...

/_pu/62/80528090.jpg

Зелений чай: корисний напій, що тонізує ...

/_pu/62/15193251.jpg

Жіноча білизна: як правильно підібрати к...

/_pu/62/81683788.jpg

7 ознак жадібної жінки, які бачать оточу...

/_pu/62/47488662.jpg

50 способов употребления авокадо

/_pu/62/82713891.jpg

Взгляд мужчины на удивительный минет

/_pu/62/67133550.jpg

Мандарин: польза для организма и правила...

/_pu/62/40074922.jpg

6 місць, де жінка може познайомитись із ...

/_pu/61/52859465.jpg