ТОП матеріалів за рейтингом    Найбільш обговорювані    Зверніть увагу!    Соціальний захист     ТОП найпопулярніших    Прес-реліз    Технології    Новини Полтавщини TV   




15 лютого — Стрітення Господа нашого Іісуса Христа




Є християнські свята, про які знають буквально всі. І можуть в двох словах описати, що ж, власне, відзначають віруючі. Різдво – Христос народився. Великдень – Христос воскрес. А що за свято Стрітення Господнє? Що взагалі означає це незвичне сучасній людині слово – «стрітення»?

Що означає слово “стрітення”?

Питання, яке можна почути найчастіше з приводу Стрітення: «Так, добре, сьогодні Стрітення. А що це таке?”

Стрітення Господнє – одне з двунадесятих свят християнської Церкви, тобто головних свят церковного року. Це неперехідне свято, у нас воно відзначається 15 лютого.

У перекладі з церковнослов’янської «сърѣтение» – «зустріч». День Стрітення – точка в часі, у якій зустрілися Старий і Новий Заповіти. Стародавній світ і християнство. Сталося це завдяки людині, якій в Євангелії відведено особливе місце.

Очистительна жертва від Пречистої Діви

15 лютого ми згадуємо події, описані в Євангелії від Луки. Стрітення відбулося через 40 днів після Різдва Христового.

У іудеїв того часу було дві традиції, пов’язаних з народженням в сім’ї дитини. По-перше, жінка після пологів не могла з’являтися в Єрусалимському Храмі сорок днів (а якщо народилася дівчинка – то і всі вісімдесят). Як тільки термін закінчувався, мати повинна була принести в Храм очистительну жертву. У неї входили однорічне ягня і голубка. Якщо сім’я була бідною, замість ягняти теж приносили голубку, виходило дві горлиці або два пташеняти голубиних.

По-друге, якщо в сім’ї первістком був хлопчик, батьки на сороковий день приходили з новонародженим в Храм – для обряду посвячення Богу. Це була не просто традиція, а закон Моісеїв: його іудеї встановили в пам’ять виходу євреїв з Єгипту – визволення від чотиривікового рабства.

І ось, Марія і Йосип прибули з Віфлеєму в столицю Ізраїлю Єрусалим. З сорокаденним Богонемовлям на руках вони ступили на поріг Храму. Сім’я жила небагато, тому очисною жертвою Богородиці стали два голуби. Пречиста Діва вирішила принести жертву із смирення і поваги перед іудейським законом, незважаючи на те, що Іісус з’явився на світ в результаті непорочного зачаття.

 

 
Фреска в Кирилівській церкві у Києві, ХІІ ст.
 

Зустріч у Єрусалимському Храмі

Після здійснення обряду Святе Сімейство вже прямувало до виходу з Храму, але тут до них підійшов дуже старий чоловік, мабуть, найстаріша людина в Єрусалимі. Його звали Симеон. У перекладі з староєврейської «šim’on» означає «слухання». Праведник узяв Немовля на руки і радісно вигукнув: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм, з миром, бо побачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лицем усіх народів, світло на просвітлення язичників і славу народу Твого Ізраїля».

За переказами, на момент зустрічі з Христом Симеону було більше 300 років. Він був шанованою людиною, одним із сімдесяти двох вчених, яким доручили здійснити переклад Святого Письма з єврейської на грецьку. Переклад Септуагінти був зроблений на прохання єгипетського царя Птолемея II Філадельфа (285-247 до н.е.).

Цієї суботи старець виявився в Храмі невипадково – Святий Дух привів його. Багато років тому Симеон здійснював переклад книги пророка Ісаї і побачив загадкові слова: «Се Діва в утробі зачне, і родить Сина». Як діва, тобто незаймана, може народити? Вчений засумнівався і хотів виправити «Діва» на «Жінка». Але йому з’явився Ангел і не просто заборонив змінювати слово, але сказав, що Симеон не помре, поки особисто не переконається, що пророцтво істинно. Про це пише євангеліст Лука: «Він був муж праведний та побожний, що чекав утіхи Ізраілевої і Дух Святий був на ньому. Йому було провіщено Духом Святим, що він не побачить смерті, допоки не побачить Господа Христа» (Лк. 2:25-26).

І ось, цей день настав. Здійснилося те, що учений муж чекав все своє непосильно довге життя. Симеон узяв на руки Немовля, народженого від Діви, – а значить, пророцтво Ангела виповнилося. Старець міг спокійно померти. «Нині відпускаєш раба Твого, Владико…» Церква назвала його Симеоном Богоприїмцем і прославила як святого.

Єпископ Феофан Затворник писав: «В особі Симеона весь Старий Завіт, неспокутуване людство, з миром відходить у вічність, поступаючись місцем християнству…». Спогад про цю євангельську історію кожен день звучить в православному богослужінні. Це Пісня Симеона, або інакше – «Нині відпускаєш».

«Тобі Самій меч пройде душу»

Прийнявши з рук Пречистої Діви Немовля, старець Симеон звернувся до Неї зі словами: «Ось, із-за Нього будуть сперечатися в народі: одні спасуться, а інші загинуть. І Тобі Самій меч пройде душу, – щоб відкрились помисли багатьох сердець» (Лк. 2: 34-35).

Спори в народі – це переслідування, які були приготовані Спасителю. Відкриття помислів – Суд Божий. Що за зброя простромить серце Богородиці? Це було пророцтвом про Розп’яття, яке чекало Її Сина. Адже цвяхи і спис, від яких прийняв смерть Спаситель, пройшли нестерпним болем і через Її материнське серце. Є ікона Богородиці – яскрава ілюстрація цього пророцтва. Вона називається «Пом’якшення злих сердець». Іконописці зображають Богоматір, Яка стоїть на хмарі з сімома увіткненими в серце мечами.

 


Ікона Пресвятої Богородиці “Пом’якшення злих сердець”

Анна-пророчиця

У день Стрітення в Єрусалимському храмі відбулася ще одна зустріч. До Богоматері підійшла 84-річна вдова, «дочка Фануїлова». Городяни називали її Анна-пророчиця за натхненні промови про Бога. Вона багато років жила і працювала при Храмі, як пише євангеліст Лука, «постом і молитвою служачи Богові день і ніч» (Лк. 2:37-38).

Анна-пророчиця вклонилася новонародженому Христу і вийшла з Храму, несучи городянам звістку про пришестя Месії, рятівника Ізраїлю. А Святе Сімейство повернулося в Назарет, так як виконало все, що заповідував закон Мойсея.

Пісня Симеона

Пісня Симеона, або «Нині відпускаєш …», – це слова Симеона з Євангелія від Луки.

Вперше ця молитва згадується вже в Апостольських Постановах. У Українській Православній Церкві слова Симеона під час богослужіння читають, а не співають, на відміну від католиків, наприклад. Відбувається це в кінці вечірні. Крім того, православні проголошують «Нині відпускаєш…» під час Таїнства Хрещення – але тільки для немовлят-хлопчиків.

Текст молитви церковнослов’янською:
Ныне отпущаеши раба Твоего, Владыко, по глаголу Твоему, с миром; яко видеста очи мои спасение Твое, еже еси уготовал пред лицем всех людей, свет во откровение языков, и славу людей Твоих Израиля.
Текст молитви українською:
Нині відпускаєш раба Твого, Владико, по слову Твоєму, з миром, бо побачили очі мої Спасіння Твоє, яке Ти приготував перед всіма народами, світло для навчання язичників і славу народу Твого Ізраїля.

Історія святкування

Свято Стрітення Господнього – одне з найдавніших у християнській Церкві. Перші Стрітенські проповіді перед народом вимовляли ще IV-V століттях – наприклад, святителі Кирилл Єрусалимський, Григорій Богослов, Григорій Ніський та Іоанн Златоуст.

Найстаріше і при цьому історично достовірне свідчення про святкування Стрітення на християнському Сході – це «Паломництво до Святих місць». Його написала паломниця Етерія (Сільвія) в кінці IV століття. Вона пише: «В цей день буває процесія в Анастасіс, і всі прямують, і все відбувається по порядку з величним торжеством, немов у Великдень. Проповідують усі пресвітери, і потім єпископ… Після цього, відслуживши все за звичайним порядком, здійснюють Літургію».

Свято стало загальнодержавним у Візантії в VI столітті. Слідом за цим традиція урочистого святкування Стрітення поширилася по всьому християнському світі.

Богослужіння Стрітення Господнього

У Стрітення Господнього – незмінне місце в церковному календарі. 15 лютого (2 лютого за старим стилем). Якщо Стрітення випадає на понеділок першої седмиці Великого посту, що трапляється дуже рідко, святкове богослужіння переноситься на попередній день – 14 лютого.

Стрітення – свято Господське, тобто присвячене Іісусу Христу. Але в перші століття християнства в цей день вшановували Богоматір. Тому ті, хто скаже, що це Богородичне свято, будуть частково праві.

Стрітення близьке до свят на честь Божої Матері і по складу богослужіння. У тропарі свята, у прокімнах на утрені і Літургії та інших піснеспівах звернення до Богородиці займають центральне місце.

Цікаво, що подвійність Стрітення вплинула на колір облачень священнослужителів на святковій службі. Вони можуть бути і білими – як в Господні свята, і блакитними – як в Богородичні. У церковній традиції білий колір символізує Божественне світло. Блакитний – чистоту і непорочність Діви Марії.
 



Фреска новгородської церкви Спаса на Нередиці. 1199 р
 

Звичай освячення свічок

Звичай освячувати церковні свічки на свято Стрітення Господнього прийшов у Православну Церкву від католиків. Сталося це в 1646 році, коли митрополит Київський святитель Петро (Могила) склав і видав свій требник. У ньому автор детально описав католицький чин хресних ходів із запаленими світильниками. За допомогою такої факельної ходи Римська Церква намагалася відвернути свою паству від язичницьких свят, пов’язаних з шануванням вогню. У ці дні язичники-кельти святкували Імболк, римляни – Луперкалії (фестиваль, пов’язаний з пастушим культом), слов’яни – Громниці. Цікаво, що в Польщі після прийняття християнства Стрітення стали називати святом Громничної Божої Матері. Це відгомін міфів про бога-громівника і його дружини – у народі вірили, що стрітенські свічки можуть захистити будинок від блискавки і пожежі.

До стрітенські свічок у Православній Церкві ставилися по-особливому – не магічно, а благоговійно. Їх зберігали весь рік і запалювали під час домашньої молитви.

У православному требнику священнослужителя є спеціальний “Чин благословення свічок на Стрітення Господнє”. Хтось може запитати: чим же відрізняється звичайна церковна свічка від “Стрітенської”? Тільки чином освячення, адже прості церковні свічки, які продаються в крамницях, теж освячені.

Для кращого розуміння можна провести аналогію з освяченням води. Так, наприклад, коли в храмі служаться водосвятні молебні: вода освячується малим чином, можна сказати – “звичайним”. Але є і таке поняття, як освячення води великим чином, і робиться це тільки єдиний раз в році – на свято Хрещення Господнього.

Так само і з “стрітенськими свічками” – їх освячують тільки раз на рік особливим чином. Однак це не означає, що “стрітенським свічкам” слід надавати якесь магічне або чудодійне значення – це крайнощі, звичайно. “Стрітенські свічки” православні християни запалюють під час домашньої молитви, як і інші церковні свічки. Адже будь-яка свічка, якщо гаряче молитися, зігріває молитву.

Цікаві факти про Стрітення Господнє

1. На честь Стрітення названо численні населені пункти. Найбільший – місто Сретенськ, районний центр Читинської області.

2.У США і Канаді до свята Стрітення Господнього, який там відзначають 2 лютого, приурочене знамените народне свято – День бабака.

3. Стрітення Господнє – в деяких країнах ще й День православної молоді. Ідея цього свята належить Всесвітньому Православному Молодіжному Руху – «Синдесмосу». У 1992 році з благословення всіх глав Помісних Православних Церков «Синдесмос» затвердив 15 лютого як День Православної молоді. (Анонси заходів у єпархіях дивіться за посиланням)

4. Відомо, що одна з найбільш древніх фресок Стрітення знаходиться саме в Києві, а саме в Кирилівській церкві. Датується вона ХІІ століттям.

Ікони Стрітення Господнього

Іконографія Стрітення – ілюстрація оповідання євангеліста Луки. Діва Марія передає Богонемовля на руки старця Симеона – ось головний сюжет ікон і фресок свята. За спиною Богородиці зображується Йосип Обручник; він несе в руках або в клітці двох голубів. Позаду праведного Симеона пишуть Анну-пророчицю.

Найдавніший образ Стрітення можна знайти в одній з мозаїк тріумфальної арки у церкві Санта Марія Маджоре в Римі. Мозаїка була створена в першій половині V століття. На ній ми бачимо, як Богоматір йде з Немовлям на руках назустріч святому Симеону – у супроводі ангелів.



Фрагмент мозаїки базиліки Санта Марія Маджоре. 432-440 м Рим, Італія
 

Найдавніші зображення подій Стрітення на Русі – це дві фрески XII століття. Перша – у Кирилівській церкві в Києві. Друга – у церкві Спаса на Нередиці в Новгороді. Цікаво, що на фресці Кирилівської храму Немовля не сидить, а лежить на руках Богородиці.

Незвичайний варіант іконографії Стрітення є в середньовічному грузинському мистецтві. На цих іконах немає зображення вівтаря, замість нього – запалена свічка, символ жертви Богові.

 


Свічка замість традиційного зображення вівтаря. Кінець XII – початок XIII ст.
Державний музей мистецтв Грузії, Тбілісі


З подією Стрітення пов’язана ікона Пресвятої Богородиці «Пом’якшення злих сердець», її ще називають «Симеонове пророцтво». Іконописний сюжет нагадує нам слова Симеона, звернені до Діви Марії: «А Тобі Самій меч пройде душу».

До речі, цей образ дуже схожий на ікону Божої Матері «Семистрільна». Але є одна відмінність. Стріли, що пронизують серце Богородиці, розташовані на іконі «Пом’якшення злих сердець» по три праворуч і ліворуч, одна знизу. У «Семистрільної» ікони- чотири стріли з одного боку і три з іншого.


Схожі матеріали:


    Блоги є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться.
   Точка зору редакції Grebenka.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує роль носія
👁 1746
Категорія: Гребінківське благочиння
Теги: Храм, стрітення, Єрусалим, Ісус Христос


НАЙБІЛЬШ ЧИТАЄМІ БЛОГИ

 
/_sf/14/50421129.jpg

Це дійсно працює: коли треба наносити парфуми, щоб аромат тримався якнайдовше

/_sf/14/48545918.jpg

Що подарувати мамі на День матері: ідеї оригінальних подарунків

/_sf/14/54877133.jpg

Заключні ігри з футзалу в рамках проєкту «Пліч-о-пліч. Всеукраїнські шкільні ліги»

/_sf/14/31261542.jpg

Написання реферату

/_sf/14/88048165.jpg

Нове дослідження показало, як можна запобігти розумовій стомленості

/_sf/14/18628872.jpg

Карлсон висміяв слова Путіна про "денацифікацію"

/_sf/14/01271784.jpg

В чому різниця між військовозобов'язаним та призовником

/_sf/14/82774962.jpg

План робіт у саду та городі на квітень

/_sf/14/57409420.jpg

Найкращі привітання з Великоднем: що побажати друзям, батькам та колегам

/_sf/14/68651316.jpg

Замовлення розв'язання задач швидка допомога



ЕНЦИКЛОПЕДІЯ КОРИСНОГО


Что такое атрофия зрительного нерва?

/_pu/70/41935844.jpg

Льняное масло в индустрии красоты

/_pu/70/81978187.jpg

Чи існує можливість вилікуватися від аут...

/_pu/70/31154480.jpg

Як роздягнутися перед чоловіком - прийом...

/_pu/70/85268573.jpg

Взуття Crocs: корисне чи шкідливе для ва...

/_pu/71/55359789.jpg

Названо кулінарні помилки, які шкодять з...

/_pu/70/66948202.jpg

Червоні, жовті чи чорні: які помідори на...

/_pu/71/95990461.jpg

Гортензія восени – різати чи ні

/_pu/71/65163780.jpg

Як розвантажити шлунок після новорічних ...

/_pu/69/84788078.jpg

Чем частная педиатрия отличается от госу...

/_pu/70/75064883.jpg

Обробка смородини навесні: чим бризкати ...

/_pu/70/26212100.jpg

Диван – м'які меблі універсального п...

/_pu/71/41276752.jpg