ТОП матеріалів за рейтингом    Найбільш обговорювані    Зверніть увагу!    Соціальний захист     ТОП найпопулярніших    Прес-реліз    Технології    Новини Полтавщини TV   
Хвороби аґрусу та їхнє лікування

Аґрус звичайний (лат. Ribes uva-crispa), або відхилений, або європейський – вид рослин родини Аґрусові, вперше описаний Жаном Рюелем 1536 року. Батьківщина аґрусу – Північна Африка і Західна Європа, але нині він набув поширення по всьому світу. У дикій природі аґрус звичайний росте на схилах гір і в лісах, ставши родоначальником багатьох культурних сортів, вирощуваних у садах.

Аґрус поряд із такими ягідними культурами, як смородина і малина, є одним із найпоширеніших у наших садах ягідних кущів. Сьогодні налічується близько півтори тисячі сортів аґрусу. Його плоди містять корисні для людського організму кислоти, цукри і вітаміни, тому його як вживають у сирому вигляді, так і використовують для приготування киселів, варення, мармеладу і вина. Затребуваний аґрус і в медицині.

Кущ аґрусу – опис

Аґрус є невисоким чагарником – до ста двадцяти сантиметрів заввишки, з корою коричневого або сірого кольору, що відшаровується. На циліндричних пагонах розташовані тонкі голчасті колючки. Листя аґрусу черешкове, серцеподібно-яйцеподібне або округле, три-п'ятилопатеве, тьмяне, опушене короткими ворсинками, краї листової пластини тупозубчасті.

Зеленуваті або червонуваті квітки, одиночні або по кілька штук, ростуть із пазух листя. Аґрус – найбільш ранній з ягідних чагарників медонос. Ягоди аґрусу, овальні або кулясті з явним жилкуванням, завдовжки від 10 до 40 мм, голі або вкриті грубими щетинками, дозрівають із червня по серпень. Якщо у вихідного виду плоди зеленого кольору, то завдяки праці селекціонерів сьогодні в садівництві вирощується червоний аґрус (сорти Червонослов'янський, Раволт), жовтий аґрус (сорти Жовтий Російський, Джерело), білий аґрус (сорти Тріумф, Білоруський Цукровий) і навіть чорний аґрус (сорти Негус, Захисник). Хоча, як і раніше, залишаються затребуваними сорти звичного для цієї ягоди кольору – зелений аґрус сортів Малахіт, Ювілейний, Уральський Смарагд і багато інших.

Ця стаття присвячена шкідникам і хворобам аґрусу і боротьбі з ними, але якщо дотримуватися правил посадки та догляду за аґрусом, то всіх цих неприємностей можна уникнути.


Кущ аґрусу
 

Хвороби аґрусу та їх лікування

Хвороби аґрусу та їхнє лікування На жаль, в аґрусу багато ворогів серед комах, та й хворіє аґрус різними хворобами. Однак якщо ви дотримуєтеся всіх правил вирощування та догляду за цією культурою, хвороби і шкідники аґрусу не отримають шансу облаштуватися у вашому саду.

Але навіть якщо станеться неприємність і аґрус захворіє, нічого непоправного не станеться, якщо ви розпізнаєте біду на самому початку і вживете необхідних заходів із порятунку вашого саду, а щоб розпізнати проблему, треба володіти інформацією про неї, і ми готові вам її надати. У цьому розділі ми відповімо на більшу частину ваших запитань про те, які бувають хвороби аґрусу і як врятувати аґрус від тих чи тих захворювань.

Білий наліт на аґрусі

Як правило, це симптом так званої борошнистої роси. Розрізняються два різновиди цього захворювання – американська і європейська, і про кожну з них ми розповімо окремо.

Наліт на аґрусі

Білий наліт на аґрусі – це початкова стадія захворювання борошнистою росою, коричневий наліт – це пізніша стадія того ж захворювання.


Хвороба ягід аґрусу
 

Борошниста роса на аґрусі

Найчастіше це грибне захворювання розвивається на аґрусі або смородині. Виглядає борошниста роса, як білий наліт на ягодах аґрусу у вигляді павутини. Розрізняються європейська борошниста роса і її американський різновид (сферотека), про яку ми поговоримо пізніше. Білі ягоди на аґрусі – це початок хвороби, який важливо не проґавити. Поступово білий пухкий наліт стає щільною коричневою кіркою, хворі пагони викривляються і гинуть, листя жовкне, згортається, ламається, ягоди розтріскуються й осипаються ще зеленими.

Може загинути весь урожай аґрусу, а протягом кількох років, якщо знехтувати лікуванням, можна втратити і всі рослини. Боротьба з борошнистою росою на аґрусі повинна починатися відразу після виявлення перших симптомів появи хвороби: якщо аґрус вкрився нальотом під час цвітіння або плодоношення, обприскайте його два-три рази з інтервалом у тиждень або десять днів розчином кальцинованої соди з милом з розрахунку 5 г соди і 50 г натертого мила на 10 л води. Уражені ягоди і пагони знищують. Якщо ви виявили борошнисту росу ще до розкриття бруньок, дійте напевно: найкращий засіб проти борошнистої роси – обприскування фунгіцидами.

Обробіть кущі аґрусу і ґрунт під ними розчином нітрофену, трипроцентним розчином залізного купоросу або однопроцентним розчином мідного купоросу. Непогано зарекомендували себе в боротьбі з цим головним ворогом аґрусу такі препарати, як фундазол, хорус і топаз. Як превентивний захід рекомендується перекопування ґрунту на ділянці навесні і восени. Уникнути боротьби із захворюванням можна, вирощуючи сорти аґрусу, стійкі до борошнистої роси – Орлятко, Консул, Англійський Жовтий, Північний Капітан, Чорномор та інші.

Сферотека аґрусу

Сферотека – це американська борошниста роса, яка в наших садах зустрічається навіть частіше, ніж європейська. Цей різновид борошнистої роси мало чим відрізняється від європейської в симптоматиці, та й засоби боротьби з нею приблизно ті самі. Отже, що робити, якщо аґрус вкрився нальотом сферотеки? Необхідно якнайшвидше почати обробку фунгіцидами та не зупинятися на половинчастому результаті, інакше все доведеться починати спочатку.

Проведіть лікування аґрусу від сферотеки й обов'язково визначте причину захворювання, тобто з'ясуйте, які агротехнічні помилки спричинили сприйнятливість аґрусу до американської борошнистої роси, й усуньте їх. Не нехтуйте і профілактичними заходами, що зміцнюють імунітет аґрусу до хвороб.


Борошниста роса на аґрусі
 

Плями на аґрусі

Причин появи плям може бути декілька. Якщо наприкінці травня або на початку червня сіро-коричневі чи руді плями із жовтим обідком стали вкривати листя і ягоди аґрусу, а потім плями побіліли, і бурим залишився тільки обідок навколо них, ви зіткнулися з білою плямистістю, або септоріозом аґрусу. До серпня листя може масово опасти, приріст пагонів помітно зменшиться, і врожай майбутнього року опиниться під загрозою. Потрібно сказати, що септоріоз вражає в першу чергу ослаблені екземпляри, тому будьте уважні до здоров'я ваших рослин. Боротися з білою плямистістю можна обробкою аґрусу і ґрунту навколо куща фунгіцидами. Обов'язково видаліть з кущів все уражене листя і обріжте пагони до здорової тканини.

Антракноз аґрусу

Дрібні бурі цятки з темними блискучими горбочками на листі аґрусу, що поступово зливаються одна з одною – це захворювання аґрусу антракноз. У результаті хвороби листя на аґрусі засихає й опадає, причому починається падолист із нижніх гілок куща. Інтенсивніше розвиток хвороби проходить у дощовий період у середині літа. Ранньою весною, до розпускання бруньок проведіть обприскування аґрусу і ґрунту навколо кущів нітрофеном або однопроцентним мідним купоросом. Годиться для боротьби з антракнозом бордоська рідина (100 г на 10 л води), хоміцин, купрозан, колоїдна сірка. Ці самі препарати застосовують і після першого прояву септоріозу на аґрусі.

Антракноз аґрусу
 

Іржа аґрусу

Можуть на листках, квітках і зав'язях аґрусу утворюватися подушечки помаранчевого кольору – це бокальчаста іржа, що нерідко вражає рослину, якщо поблизу росте осока. Дрібні жовтуваті плями на верхній стороні листової пластини і жовто-помаранчеві нарости на нижній стороні листа – симптоми стовпчастої іржі, але вона може вразити аґрус тільки якщо десь недалеко росте кедр або сосна. У таких випадках ефективним засобом є потрійна обробка аґрусу однопроцентним розчином бордоської рідини або будь-яким іншим фунгіцидом. Перший сеанс потрібно провести, коли розпускається листя, другий – при появі бутонів, третій – після цвітіння. Якщо ураження іржею було дуже сильним, проведіть четверте обприскування через десять днів після третього

Хвороба ягід аґрусу

Хвороба ягід аґрусу Плід аґрусу вражається при захворюванні рослини борошнистою росою – він вкривається білим нальотом, який потім стає коричневою кіркою, розтріскується й опадає з куща, не встигнувши дозріти.


Сферотека аґрусу
 

Парша на аґрусі

Власне, ніколи не чула, щоб аґрус хворів на паршу (парх, шолудь). Зазвичай це проблема виникає у плодових дерев і картоплі. Не хворіють на паршу й інші ягоди – полуниця, суниця, малина, ожина, смородина і лохина. Правда, іноді «паршею» садівники-любителі називають наліт борошнистої роси на аґрусі. Але якщо ви підозрюєте, що ваш аґрус міг заразитися паршею від яблуні або від якоїсь іншої рослини, обробіть аґрус бордоською рідиною, фітоспорином або мідним купоросом.

Аґрус жовтіє

Чому жовтіє аґрус? Пожовтіння листя – перша ознака ураження сферотекою – борошнистою росою. Жовті розводи на листі виникають і при зараженні аґрусу мозаїкою – вірусним захворюванням, яке, на жаль, не підлягає лікуванню. Кущі, уражені мозаїкою, повинні бути викорчувані і спалені. Щоб ця хвороба не з'явилася у вашому саду, уважно оглядайте саджанці аґрусу перед купівлею і в жодному разі не купуйте підозрілі або слабкі екземпляри.

Захворювання аґрусу
 

Цвіль на аґрусі

Це все та ж борошниста роса, про яку ми вже писали. В Украине судят пенсионера, который тоннами выращивал клубнику! Использовав для этого дешевейшую... Маленькая хитрость от боли в суставах! Записывайте рецепт! Опадає аґрус

Чому опадає аґрус? Плоди аґрусу можуть опадати через гусінь метелика-вогнівки, про якого ми розповімо трохи пізніше. Обсипається аґрус і від борошнистої роси.

Шкідники аґрусу і боротьба з ними

Шкідників в аґрусу теж більш ніж достатньо, і кожного потрібно знати «в обличчя».

Ми розповімо вам про тих із них, які є найчастішою причиною проблем.

Попелиця на аґрусі

Аґрусова пагонова попелиця вражає листя і молоді пагони аґрусу, харчуючись їхнім соком. В результаті життєдіяльності попелиці, що дає за літо кілька поколінь, листя скручується, а пагони сповільнюють і врешті-решт припиняють ріст. Виявити тлю відразу нелегко – вона зелена і дуже дрібних розмірів, і помітити її можна, коли її вже забагато. Зріжте і знищіть пошкоджені верхівки пагонів та обробіть кущі аґрусу актеліком або карбофосом. Якщо ви встигли виявити появу попелиці на самому початку, досить буде обприскати аґрус розчином трьохсот грамів мила в десяти літрах води. І уважно вивчіть ділянку: якщо ви виявите на ній мурашник, знайте, що попелиця буде з'являтися на аґрусі весь час, і боротися потрібно насамперед не з попелицею, а з мурахами.
 
Попелиця – шкідник аґрусу
 

Гусінь на аґрусі

Ранньою весною на листя аґруса, що тільки-но розкривається, нападають гусені, які з'являються з яєць, відкладених уздовж жилок нижньої сторони листа метеликами жовтого або блідоногого аґрусового трача. Один метелик здатен відкласти до 150 яєць, а за один сезон розвивається два або три покоління трачів. Обробку аґрусу інсектицидами (актеліком, карбофосом та ін.) проти першого покоління гусені проводять із моменту розкриття бруньок до моменту утворення бутонів, наступного разу потрібно обприскати аґрус відразу після цвітіння, і якщо після збору ягід ви знову побачите гусінь на аґрусі, проведіть третю обробку кущів інсектицидами.

Намагайтеся щороку міняти препарати, що знищують комах. Приблизно так само поводяться гусені аґрусового п'ядуна, що досягають у довжину чотирьох сантиметрів. Їх знищують тими самими засобами і в ті самі терміни, що і гусінь жовтого або тонконогого трача. Світло-зелена гусінь із чорною головою, що з'являється з яєць аґрусової вогнівки, відкладених у квітках аґрусу, виїдає зав'язь плодів, огортаючи її при цьому павутиною. Одна гусінь здатна знищити 6 ягід. Знімайте з куща і ліквідуйте знайдені вами павутинні гнізда, а після того, як аґрус відцвіте, обприскайте аґрус інсектицидами (актелік, карбофос, етафос). Наступного року проведіть профілактичне обприскування аґрусу цими препаратами перед цвітінням.
 

Гусінь на аґрусі
 

Смородинова скляниця на аґрусі

Смородинна скляниця на аґрусі Цей метелик відкладає до 60 яєць у тріщинах кори пагонів аґрусу, і гусені, що з'явилися, харчуються серцевиною пагонів, вигризаючи їх згори донизу, роблячи тунель від вершини до основи пагона. Від цього пошкоджені гілки в'януть і засихають. У боротьбі зі смородинною скляницею використовують ті самі препарати, що і в боротьбі з вогнівкою, трачем і п'ядуном. Крім того, необхідно, виявивши пошкоджені гусінню гілки, негайно їх видаляти, не залишаючи пеньків, а зрізи обробити садовим варом.

Смородинні галиці на аґрусі

Завдають шкоди аґрусу і смородинні галиці – пагонові, квіткові і листові, що вражають рослини в занадто загущених посадках. Вони відкладають у пагонах, квітках і листі аґрусу личинки, які харчуються цими частинами рослини і руйнують їх. Знищувати галиць потрібно після збору врожаю тими ж інсектицидами, що й комах, про яких ми вам уже розповіли. В якості профілактики навесні наступного року проведіть обробку аґрусу інсектицидами ще раз.

Смородинні галиці на аґрусі
 

Смородиновий бруньковий кліщ на аґрусі

Ця комаха пошкоджує бруньки аґрусу, проникаючи в них і харчуючись соком молодого листя. Через це бруньки виглядають завеликими і потворними порівняно зі здоровими. Крім того, цей кліщ переносить вірус махровості, небезпечний для смородини. Із заражених кліщем кущів восени або ранньою весною потрібно видалити всі неприродно великі бруньки і двічі обробити рослину розчином колоїдної сірки з розрахунку 100 г на 10 л води або препаратом ІСО відповідно до інструкції. Першу обробка проводять у період розкриття бутонів, а другу – відразу після цвітіння аґрусу.

Чим обробити аґрус – профілактика

Обробка аґрусу навесні

Сьогодні існує величезний вибір засобів боротьби з комахами-шкідниками і всілякими захворюваннями рослин, і старі, зазвичай трудомісткі прийоми профілактики рослин незаслужено забуті. А даремно. Нагадаємо вам один засіб, що пробуджує аґрус навесні після зимового відпочинку і зміцнює його несприйнятливість до хвороб і шкідників. Ранньою весною, в кінці березня або на початку квітня, відро води, доведеної до температури 80 ºC, вилийте в лійку з розсікачем і швидко полийте цим майже окропом кущі аґрусу. Одного відра води повинно вистачити на п'ять, мінімум на три кущі. Потім зберіть торішнє листя з ділянки і спаліть його разом з усіма хвороботворними грибами і вірусами, а також їхніми переносниками. Накрийте землю під кущами шматками толю або руберойду, щоб не дати метеликам, котрі відкладають яйця на наземних частинах аґрусу, вилетіти з-під землі, а після цвітіння, коли ця небезпека мине, покривний матеріал можна прибрати.


Цвітіння аґрусу

Обробка аґрусу від хвороб

Ранньою весною в аґрусу видаляють поламані і слабкі гілки, обрізають потемнілі кінці пагонів, обморожені або вражені борошнистою росою, видаляють завеликі порівняно з іншими бруньки, оскільки вони можуть бути уражені смородинним бруньковим кліщем. На початку розпускання бруньок проводять профілактичну обробку кущів аґрусу і ґрунту на ділянці нітрофеном або трипроцентною бордоською рідиною. Після цвітіння з метою профілактики два рази обприскують аґрус одновідсотковою бордоською рідиною з інтервалом у два тижні.
Влітку необхідно двічі з перервою в 10 днів обробити аґрус від борошнистої роси розчином кальцинованої соди з милом. Після збору врожаю проводиться профілактика або лікування антракнозу однопроцентним розчином бордоською рідини або іншим фунгіцидом.

Обробка аґрусу від хвороб

Обробка аґрусу від шкідників

На початку утворення бутонів на аґрусі його обприскують від галиць, попелиць і трачів карбофосом (75 г на 10 л води) або ровікуртом (10 г на 10 л води). Проти брунькового кліща застосовують обприскування розчином колоїдної сірки з розрахунку 30-40 г препарату на 10 л води. Після цвітіння аґрус обприскують від комах шкідників карбофосом або актеліком.

Обробка аґрусу восени

Восени необхідно провести обрізування аґрусу, видалити з ділянки опале листя та інші рослинні залишки, аґрус і ґрунт навколо нього обробити нітрофеном, розпушити міжряддя, рясно полити і підживити аґрус та замульчувати ділянку на зиму. Коли випаде сніг, припорошити ним кущі аґрусу – і можете забути про нього до кінця березня.

Ягоди червоного аґрусу
 

Підживлення аґрусу

Чим підживити аґрус

Загальновідомо, що всі рослини мають потребу в живленні, яким їх забезпечують органічні і мінеральні добрива. Чим підживити аґрус навесні, щоб зміцнити його стійкість до хвороб і шкідників та забезпечити рясне плодоношення? У цю пору року аґрус найбільше потребує азотних добрив – до розпускання бруньок внесіть на кожен квадратний метр ділянки по 25 г аміачної селітри або по 30 г сечовини. Калійно-фосфорні добрива потрібно починати вносити тільки через рік після посадки аґрусу, а то і через кілька років – усе залежить від складу ґрунту на ділянці. Вносять їх восени: на один квадратний метр по піввідра перепрілого гною, по 15 г хлористого калію або по 100 г золи і по 45 г суперфосфату. Добрива розсипають навколо куща на відстані до двох метрів від центру по колу – на таку відстань розростається коріння куща, а потім закладають сапкою на глибину приблизно 10 см.


Схожі матеріали:


    Блоги є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться.
   Точка зору редакції Grebenka.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує роль носія
👁 924
Категорія: Блог садівника
Теги: сад, аґрус, лікування аґрусу, Хвороби аґрусу, дерева, Кущ аґрусу, кущі


НАЙБІЛЬШ ЧИТАЄМІ БЛОГИ

 
/_sf/14/68300995.jpg

Вірші поета Євгенія Юхниці

/_sf/14/69447773.jpg

Зустріч Міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко з головами громад Полтавщини

/_sf/14/30179360.jpg

Солодкі губи цілував востаннє...

/_sf/14/45489811.jpg

Нерухомість в АланіїЕНЦИКЛОПЕДІЯ КОРИСНОГО


Ось що потрібно зробити навесні, щоб улі...

/_pu/68/80094002.jpg

Ігрові автомати та онлайн слоти: як грат...

/_pu/68/31362619.jpg

Як удобрити розсаду лушпинням цибулі: пр...

/_pu/68/20139471.jpg

Чому кішки іноді лепечуть? Причини для о...

/_pu/68/73392377.jpg

Сучасні міські меблі

/_pu/68/61028782.jpg

Яка кількість білка в сечі викликає зане...

/_pu/68/26272072.jpg

Вирощуємо цибулю без стрілок: у чому кри...

/_pu/68/10736976.jpg

Пляжный сезон: лучшие советы для идеальн...

/_pu/67/95259717.jpg

Після 2-х таких поливів морква виростає ...

/_pu/68/74684659.jpg

Топ-8 помилок жінок під час оральних лас...

/_pu/67/19938384.jpg

Яким підживленням заборонено поливати ог...

/_pu/68/61314593.jpg

Група жінок, схильних до раку молочної з...

/_pu/67/77265474.jpg